W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczne działania wymierzone w handel dopalaczami

29.06.2017

Wydziały Zamiejscowe Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzą śledztwa dotyczące funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie zajmują się handlem substancjami niebezpiecznymi, w tym środkami zastępczymi tzw. dopalaczami.

W całej Polsce zatrzymano 67 osób

Między innymi w ramach tych postępowań 23 czerwca 2017 roku funkcjonariusze Policji, pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej, funkcjonariusze Krajowej Administracji Skarbowej, Państwowej Straży Pożarnej oraz Straży Granicznej przeprowadzili działania wymierzone przeciwko obrotowi substancjami niebezpiecznymi, w tym środkami zastępczymi tzw. dopalaczami. Czynności były prowadzone w trybie administracyjnym oraz procesowym, a akcja objęła cały kraj. Kolejne czynności wymierzone w handlarzy substancjami niebezpiecznymi funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji przeprowadzili 27 czerwca 2017 roku na terenie Dolnego Śląska i Podkarpacia.

W ramach tych czynności dokonano 180 kontroli punktów sprzedaży środków zastępczych. Przeszukane zostały 44 pomieszczenia i 132 pojazdy. Zabezpieczono między innymi prawie 5 tysięcy opakowań z zawartością substancji niebezpiecznych, w tym środków zastępczych.  Zlikwidowane zostały 2 plantacje konopi indyjskich. Zabezpieczono również ponad 5 kilogramów marihuany, amfetaminę oraz inne proszki i susz o nieustalonym składzie będące najprawdopodobniej środkiem zastępczym.

W sumie zatrzymano 67 osób, które trudniły się przestępczym procederem.

Ostatnie czynności realizowane były między innymi w związku z postępowaniami prowadzonymi przez Dolnośląski i Łódzki Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej. 

Śledztwo Dolnośląskiego Wydziału

W śledztwie nadzorowanym przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu 27 czerwca 2017 roku dokonano zatrzymania 15 osób, które uczestniczyły w grupach przestępczych, które zajmowały się między innymi produkcją i sprzedażą substancji psychostymulujących.

Sprzedawane przez zatrzymanych substancje były bardzo niebezpieczne dla zdrowia a nawet życia osób, które je zażywały. W jednej z używek sprzedawanej klientom, o nazwie „Mały Turbo Pochłaniacz Wilgoci”, znajdowało się od około kilkudziesięciu do nawet kilkuset miligramów substancji chemicznej o nazwie N-etylohexedron, który jest zaliczany do grupy syntetycznych katynonów. Jest to substancja o silnym działaniu psychoaktywnym. Najmniejsza ilość wywołująca oddziaływanie psychoaktywne wynosi 10 miligramów przy przyjęciu drogą nosową, a więc w ilości kilkukrotnie lub nawet kilkadziesiąt mniejszej niż zawartość sprzedawanej saszetki. Najmniejsza dawka wywołująca działanie psychoaktywne w czasie palenia wynosi najprawdopodobniej kilkakrotnie więcej – kilkadziesiąt miligramów. Zasadniczym sposobem działania katynonów jest pobudzanie ośrodkowego układu nerwowego. Są one substancjami psychoaktywnymi. Katynony mają zdolność przenikania przez barierę krew-mózg, w związku z czym oddziałują bezpośrednio na komórki układu nerwowego. Pochodne katynonów mają oddziaływanie zbliżone do kokainy i ekstazy. Najczęściej opisanymi działaniami niepożądanymi katynonów są zaburzenia za strony układu sercowo-naczyniowego, nerwowego oraz zaburzenia psychiczne, w tym ostre psychozy. Katynony, u niektórych osób je zażywających, wywołują stan bezpośredniego zagrożenia życia. Skutki zażycia katynonów w postaci odwodnienia, rozpadu mięśni (rabdomioliza) z ostrą niewydolnością nerek oraz niewydolność wątroby, w ciągu kilku dni mogą doprowadzić do niewydolności wielonarządowej i śmierci. Osoby po przyjęciu pochodnych katynonów prezentują najczęściej dramatyczny obraz skrajnego pobudzenia z halucynacjami, agresją, zburzeniami koordynacji ruchowej, z szeregiem zaburzeń somatycznych takich jak: przełomy nadciśnieniowe, hipertermia, zaburzenia rytmu serca z bardzo szybką akcją serca. Leczenie takich pacjentów wymaga intensywnego działania i zaangażowania wielu osób w celu unieruchomienia pacjenta, tak by podać mu leki uspokajające, obniżające ciśnienie, wyrównujące zaburzenia gospodarki wodno- elektrolitowej.

W związku z tym N-etyloheksedron stanowi substancję niebezpieczną dla życia lub zdrowia ludzi w rozumieniu art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu w dniach 27 i 28 czerwca 2017 roku prokuratorzy ogłosili im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), a także wyrabiania i wprowadzania do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji i sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób (art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego).

Na wniosek prokuratora wczoraj (28 czerwca 2017 roku) Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 14 podejrzanych. Wobec 1 podejrzanego prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

W trakcie czynności zabezpieczono mienie ruchome w postaci między innymi samochodów osobowych, motocykla czy biżuterii. Jednocześnie na bieżąco realizowana jest współpraca z GIIF i monitorowane są wszystkie znane rachunki bankowe przynależne do sprawców. W sytuacji ujawnienia mienia lub innych budzących wątpliwości transakcji podejmowane będą działania zmierzające do zablokowania kont. Przy podejrzanych ujawniono także i zatrzymano między innymi kastety, noże, paralizator oraz przy jednym marihuanę w ilości 1028 porcji.

Śledztwo Łódzkiego Wydziału

W śledztwie nadzorowanym przez Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi w dniach 27 i 28 czerwca 2017 roku na terenie Rzeszowa zatrzymano 15 osób. Zajmowały się one wprowadzaniem do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji tzw. dopalaczy.

W toku śledztwa ustalono, że szkodliwe substancje wprowadzano do obrotu między innymi za pośrednictwem sieci sklepów znajdujących się na terenie całego kraju. Prowadzone były one w ramach działalności gospodarczej 49 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Część sklepów utworzono w rejonie placówek oświatowych, a głównymi odbiorcami dopalaczy były osoby w wieku szkolnym.

Po doprowadzeniu do Łódzkiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi 14 osobom prokuratorzy ogłosili zarzuty wprowadzania do obrotu szkodliwych dla zdrowia produktów, pod pozorem w szczególności przedmiotów kolekcjonerskich czy pochłaniaczy wilgoci, których spożycie nawet w minimalnej ilości powoduje niebezpieczne i nieprzewidywalne zaburzenia funkcjonowania organizmu, co sprowadziło niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób (art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego).

Wobec 10 podejrzanych prokurator zastosował  środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci dozoru Policji.

W trakcie czynności zabezpieczono środki pieniężne w wysokości około 70 tysięcy złotych.

Śledztwa prowadzone na Pomorzu

Śledztwa dotyczące funkcjonowania zorganizowanych grup przestępczych, których członkowie zajmowali się handlem substancjami niebezpiecznymi, w tym środkami zastępczymi tzw. dopalaczami, prowadzone są również w Pomorskim oraz Zachodniopomorskim Wydziale Zamiejscowym Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

W toku postępowania prowadzonego w Gdańsku prokuratorskie zarzuty usłyszały 24 osoby. Wartość faktycznie zabezpieczonego u nich mienia wynosi 1 milion 500 tysięcy złotych. W postępowaniu zabezpieczono ponadto około 150 kilogramów dopalaczy.

Natomiast w toku postępowania prowadzonego w Szczecinie prokuratorskie zarzuty usłyszało 8 osób. Wartość faktycznie zabezpieczonego u nich mienia wynosi 1 milion 120 tysięcy złotych.

Podejrzani stoją pod zarzutami udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeksu karnego), wyrabiania i wprowadzania do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji i sprowadzania niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób (art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego), a także prania brudnych pieniędzy (art. 299 par. 1 i 5 kodeksu karnego).

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (5)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 09:50 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:20 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}