W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Skuteczne kasacje w sprawach karnych

19.09.2017

Od 15 kwietnia 2016 roku obowiązuje nowelizacja kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z nią, na mocy art. 523 par. 1a kodeksu postępowania karnego, kasacje Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, w sprawach o zbrodnie, wnoszone mogą być z powodu niewspółmierności wymierzonej kary. Możliwości takiej nie przewidywały wcześniej obowiązujące przepisy.

Sąd wymierzył karę 25 lat pozbawienia wolności

Nowe przepisy kodeksu postępowania karnego szeroko wykorzystywane są w bieżącej praktyce Departamentu Postępowania Sądowego Prokuratury Krajowej. Ma to na celu uzyskanie orzeczeń sądów zgodnych ze społecznym poczuciem sprawiedliwości.

Pierwszą kasacją, wniesioną na podstawie art. 523 par. 1a kodeksu postępowania karnego wyłącznie z powodu niewspółmierności kary, była sprawa Tomasz P. W listopadzie 2016 roku Sąd Najwyższy uwzględnił tą kasację. W sprawie tej Tomasz P. został oskarżony między innymi o usiłowanie zabójstwa przy użyciu siekiery, które doprowadziło do kalectwa pokrzywdzonej oraz o kilka innych przestępstw. Sąd Okręgowy w Legnicy skazał go na karę łączną 25 lat pozbawienia wolności, z zastrzeżeniem, że z warunkowego zwolnienia nie będzie mógł skorzystać wcześniej niż po odbyciu 20 lat kary pozbawienia wolności. Natomiast Sąd Apelacyjny we Wrocławiu uwzględnił apelację obrońcy oskarżonego i orzeczoną karę złagodził do 15 lat pozbawienia wolności.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, w dniu 16 grudnia 2016 roku Sąd Apelacyjny we Wrocławiu wymierzył Tomaszowi P. karę łączną 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 20 latach.

Surowy wyrok dla brutalnego zabójcy

W innej sprawie 30 listopada 2016 roku Sąd Najwyższy w pełni podzielił argumenty przedstawione przez Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego i przekazał do ponownego rozpoznania sprawę Dawida M. – brutalnego zabójcy z Nowego Targu. Został on oskarżony o to, że chcą pozbawić życia Andrzeja K. zadał mu 3 ciosy nożem godząc między innymi w głowę poprzez wbicie go w prawą okolicę skroniowo – ciemieniową w głąb mózgu. Ciosy te doprowadziły do zgonu pokrzywdzonego.

Sąd Okręgowy w Nowym Sączu pierwotnie skazał mężczyznę na karę dożywotniego pozbawienia wolności. Na skutek apelacji wniesionej przez obrońcę wyrok ten został jednak zmieniony przez Sąd Apelacyjny w Krakowie. Wymierzył on Dawidowi M. karę jedynie 15 lat pozbawienia wolności.

Po ponownym rozpoznaniu sprawy, na skutek kasacji Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego, Sąd Apelacyjny w Krakowie 14 marca 2017 roku wymierzył Dawidowi M. karę łączną 25 lat pozbawienia wolności z możliwością ubiegania się o warunkowe zwolnienie po 20 latach.

Sąd Najwyższy zajmie się kasacjami Prokuratora Generalnego

Minister Sprawiedliwości – Prokurator Generalny wniósł także kasację od wyroku Sądu Apelacyjnego w Lublinie w bulwersującej opinię publiczną sprawie przeciwko Mateuszowi K. – synowi znanych lubartowskich lekarzy. Za zamordowanie przy użyciu noża swojej byłej dziewczyny Anny S. został on skazany na karę jedynie 12 lat pozbawienia wolności.

Kasacja ta nie została jeszcze rozpoznana przez Sąd Najwyższy.

Nie została też jeszcze rozpoznana kasacja Ministra Sprawiedliwości – Prokuratora Generalnego w sprawie Wojciecha Sz. Sąd Okręgowy w Olsztynie za zbrodnię zabójstwa popełnioną w warunkach multirecydywy (art. 64 par. 2 kodeksu karnego) skazał go na karę 25 lat pozbawienia wolności.

Sprawca ugodził ze skutkiem śmiertelnym 9 krotnie nożem swoją konkubinę w czasie, gdy obok w mieszkaniu było ich dziecko i rodzice ofiary. Sprawca wkrótce przed zdarzeniem opuścił zakład karny. W przeszłości był karany za przestępstwa przeciwko życiu i zdrowiu. Ma więc status recydywisty wielokrotnego. Zdaniem prokuratury skazany nie rokuje na jakąkolwiek resocjalizację i należy wyeliminować go ze społeczeństwa, wymierzając mu karę dożywotniego pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 10:32 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:14 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}