W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Spotkanie z pokrzywdzonymi w śledztwie w sprawie katastrofy samolotu Tu-154 pod Smoleńskiem

21.06.2016

W Prokuratorze Krajowej, z inicjatywy Zastępcy Prokuratora Generalnego ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Marka Pasionka, odbyło się dziś spotkanie z osobami, które mają status pokrzywdzonych w śledztwie dotyczącym katastrofy samolotu Tu-154 w dniu 10 kwietnia 2010 roku w pobliżu lotniska wojskowego w Smoleńsku oraz ich pełnomocnikami.

W spotkaniu udział wzięli także przedstawiciele Zespołu Śledczego Nr I, który w dniu 4 kwietnia 2016 roku przejął do dalszego prowadzenia postępowanie w tej sprawie od zlikwidowanej Wojskowej Prokuratury Okręgowej w Warszawie.

Celem spotkania było poinformowanie pokrzywdzonych i ich pełnomocników o aktualnym stanie śledztwa i planowanych czynnościach.

Nadzorujący pracę Zespołu Marek Pasionek poinformował, że trwa analiza blisko 1000 tomów zgromadzonych w śledztwie akt. Zespół będzie w dalszym ciągu weryfikował trzy główne, przyjęte na początku śledztwa, hipotezy dotyczące przebiegu tragedii, których badanie nie zostało formalnie zakończone. Dotyczą one:

– zaistnienia katastrofy w następstwie okoliczności niezależnych, takich jak warunki atmosferyczne, wady techniczne samolotu itp.;

– błędów, niedopełnienia obowiązków albo przekroczenia uprawnień m.in. przez członków załogi, personel techniczny, osoby odpowiedzialne za organizację lotu, kontrolerów lotu, a także osoby odpowiedzialne za remont samolotu;

– celowego działania osób trzecich w samolocie i na ziemi.

W weryfikowanie przyjętych hipotez prokuratorzy chcą zaangażować zagranicznych ekspertów, zwłaszcza w kwestiach wymagających dużej wiedzy specjalistycznej i naukowych kompetencji.

Marek Pasionek poinformował również uczestników spotkania o konieczności zbadania wszystkich ciał ofiar, które nie zostały spopielone. Wszechstronne badania sekcyjne, także przy użyciu tomografii komputerowej, w zakresie toksykologii i DNA, będą miały istotne znaczenie dla określenia obrażeń ofiar i przyczyny ich śmierci, a także dla zrekonstruowania przebiegu katastrofy i jej przyczyn. Będą miały zatem istotne znaczenie dla wyjaśnienia podstawowych wątków śledztwa, mimo upływu kilku lat od czasu katastrofy.

Prokurator Marek Pasionek przypomniał, że zdecydowana większość raportów medycznych sporządzonych bezpośrednio po katastrofie przez rosyjskich medyków zawierała znaczące błędy. W przypadku sześciu z dziewięciu osób, których ekshumacji dokonano, doszło do zamiany ciał. Badania te są niezbędne także dla ostatecznej identyfikacji ofiar, których ciała zostały przywiezione do Polski w zaplombowanych trumnach i ustalenia, czy rodziny rzeczywiście pochowały swoich bliskich. Celem zagwarantowania, że badania ciał zostaną przeprowadzone w sposób maksymalnie fachowy, z zachowaniem najwyższych standardów, oprócz najlepszych polskich biegłych mają wziąć w nich udział zagraniczni eksperci o międzynarodowej renomie. Prowadzący śledztwo podjęli starania zmierzające do powołania takiego zespołu biegłych.

Ze względu na szacunek dla rodzin ofiar i dobro śledztwa Prokuratura Krajowa postanowiła nie informować – poza tym komunikatem – o przebiegu spotkania. Prosimy o zrozumienie i uszanowanie tej decyzji.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 09:47 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}