W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Sprawa przeciwko osobom nielegalnie sprowadzającym cudzoziemców do Polski trafiła do Sądu

29.06.2018

Prokuratura Okręgowa w Bydgoszczy zakończyła trwające od marca 2017 roku śledztwo dotyczące organizowania cudzoziemcom - obywatelom Iraku - przekraczanie granicy Polski wbrew przepisom ustawy.

Oskarżonym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności

Akt oskarżenia wczoraj (28 czerwca 2018 roku) został skierowany do Sądu Rejonowego w Bydgoszczy.

Na ławie oskarżonych zasiądą dwie osoby. Jedną z nich jest Holender pochodzenia irackiego – Hawar M., który był organizatorem i koordynatorem przestępczego procederu oraz go finansował.

Prokurator zarzucił im popełnienie przestępstwa organizowania cudzoziemcom przekraczanie granicy Polski wbrew przepisom ustawy (art. 264 par. 3 kodeksu karnego) oraz wyłudzenia poświadczenia nieprawdy w dokumentach (art. 272 kodeksu karnego). Grozi za nie kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec kolejnych 8 podejrzanych, którzy w toku śledztwa przyznali się do zarzutów i złożyli wyjaśnienia, prokurator skierował wnioski o dobrowolne poddanie się karze bez przeprowadzenia rozprawy.

Umożliwiono nielegalny pobyt w Polsce kilkudziesięciu Irakijczykom

W toku śledztwa ustalono, że co najmniej kilkuosobowa, współpracująca ze sobą grupa, od czerwca 2015 roku do stycznia 2017 roku na terenie kraju, w ramach podziału zadań dążyła do ułatwienia lub umożliwienia nielegalnego pobytu na terytorium Polski kilkudziesięciu obywatelom Iraku. Bezprawne zachowanie sprawców polegało m.in. na przedkładaniu w Kujawsko-Pomorskim Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy kserokopii paszportów wraz z dokumentacją poświadczającą nieprawdę, co do turystycznego powodu wizyty w Polsce rzekomo zapraszanych cudzoziemców – w celu uzyskania dla nich stosownych zaproszeń. Składano także nieprawdziwe deklaracje dotyczące posiadania środków finansowych niezbędnych do pokrycia kosztów pobytu oraz dokumenty świadczące o możliwości ich zakwaterowania. W rzeczywistości celem przyjazdu Irakijczyków do Polski miała być dalsza podróż do krajów Europy Zachodniej.

Działając w ten sposób sprawcy podstępnie doprowadzili do wydania przez Konsulat RP w Irbilu ponad 20 wiz uprawniających obywateli Iraku do wjazdu na terytorium Polski.

Działania te były podejmowane przez podejrzanych w celu osiągnięcia przez nich korzyści majątkowej.

W przestępczym procederze wykorzystywano tzw. osoby słupy – głównie mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego. Zgłaszali się oni do Urzędu Wojewódzkiego, w celu złożenia wniosków o wydanie zaproszeń dla Irakijczyków, okazując dokumentację poświadczającą nieprawdę.

Przedmiotem śledztwa objęto także związane z głównym wątkiem występki przeciwko wiarygodności dokumentów (wyłudzenie poświadczenia nieprawdy, podrabianie i posługiwanie się podrobionymi dokumentami) oraz czyny polegające na składaniu fałszywych zeznań w toku postępowania administracyjnego.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 11:58 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:28 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}