W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stanisław SZYDŁOWSKI

Zdjęcie z przodu i profilu Stanisława Szydłowskiego, Auschwitz, ubrany w pasiasty strój z numerem 23703

 

 

Stanisław SZYDŁOWSKI, syn Władysława i Marii z domu Trochimowskiej, urodził się 24 września 1901 r. w miejscowości Dys koło Lublina. Był żonaty z Pelagią Witkowską.

Z końcem lat dwudziestych XX wieku ukończył Wydział Prawa na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Po studiach odbył aplikację sądową. W latach trzydziestych XX wieku mieszkał przy ulicy Kunegundy w Nowym Sączu, pełniąc funkcję wiceprokuratora Sądu Okręgowego.

Podczas niemieckiej okupacji został 27 marca 1941 r. aresztowany przez funkcjonariuszy „Kommandeur der Sicherheitspolizei und des Sicherheitsdienstes für den Distrikt Krakau Außendienststelle Neu Sandez” i osadzony najpierw w więzieniu w Nowym Sączu, a później w więzieniu w Tarnowie. W dniu 21 lutego 1942 r. został przywieziony do KL Auschwitz transportem z Tarnowa. W obozie otrzymał numer więźniarski 23703. Zginął w KL Auschwitz w dniu 7 marca 1942 r.

 

Źródła:

1.     Archiwum Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu

2.     Krakowska księga pamięci

3.     http://www.auschwitz.org/muzeum/informacja-o-wiezniach/

4.     https://www.krakow.sa.gov.pl/download/kzs-17-03—dodatek.pdf

{"register":{"columns":[]}}