W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Surowe wyroki długoletniego pozbawienia wolności dla sprawców zabójstwa ze szczególnym okrucieństwem

01.07.2019

27 czerwca 2019 roku Sąd Okręgowy w Ostrołęce wydał wyrok w sprawie prowadzonej przeciwko Mariuszowi G. i Mateuszowi K., oskarżonym o zabójstwo ze szczególnym okrucieństwem Pawła P. Do zbrodni doszło w grudniu 2010 roku w miejscowości Szygówek.

Sprawę do sądu z aktem oskarżenia skierowała Prokuratura Okręgowa w Ostrołęce.  Sąd, podzielając stanowisko prokuratora wymierzył karę zgodnie z jego wnioskiem i skazał oskarżonego Mariusza G. na dożywotnie pozbawienie wolności, zaś Mateusza K. na karę 25 lat pozbawienia wolności. Każdego z oskarżonych Sąd pozbawił praw publicznych na okres 10 lat. Tym samym wyrokiem Sąd Okręgowy uznał Annę Alicję K. za winną utrudniania prowadzenia postępowania karnego i skazał ją na karę 1 roku i 6 miesięcy pozbawienia wolności z warunkowym zawieszeniem jej wykonania na 3 lata.

Brutalny sposób działania sprawców

W toku postępowania prokurator ustalił, iż Paweł K. i Mariusz G. znali się przed zabójstwem. Mariusz G. namówił Mateusza K. do pobicia Pawła P. Chodziło o zemstę. Sprawcy i zwabiona podstępem  ofiara udali się do domku letniskowego, gdzie wszyscy wspólnie spożywali alkohol. W pewnym momencie Mariusz G. zaczął bić pokrzywdzonego, uderzając go w głowę i klatkę piersiową. Gdy Paweł P. przewrócił się, do Mariusza G. przyłączył się Mateusz K. Sprawcy połamali pokrzywdzonemu nos, żuchwę i żebra. Doprowadzili go też do wykonania innej czynności seksualnej. Podczas zdarzenia Mariusz G. wezwał telefonicznie Annę K. – swoją konkubinę. Sprawcy w jej obecności rozmawiali, jak się pozbyć ciała umierającego Pawła P.  Ostatecznie postanowili zakopać go w wykopanym uprzednio przy domku letniskowym dole.

Anna K. pomagała sprawcom zatrzeć ślady przestępstwa, nie udzieliła też pokrzywdzonemu pomocy poprzez wezwanie lekarza.

Wyrok nie jest prawomocny.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
13.08.2021 13:09 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}