W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Tymczasowe aresztowania członków zorganizowanej grupy dokonującej oszustw metodą „na policjanta”

04.07.2020

W ubiegłym tygodniu, na polecenie Prokuratury Okręgowej w Opolu funkcjonariusze Policji zatrzymali sześć osób, w tym 40 – letniego Marcina K., któremu przypisuje się kierowanie zorganizowaną grupą przestępczą dokonującą oszustw „na policjanta”. Podejrzanym zarzucono udział w zorganizowanej grupie przestępczej oraz popełnienie siedmiu oszustw w okresie kwietnia i maja 2020 roku.

Środki zapobiegawcze

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych prokurator wystąpił do sądu o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylając się do wniosku prokuratora zastosował wobec wszystkich podejrzanych tymczasowe aresztowanie na okres trzech miesięcy.

Zegarek warty kilkaset tysięcy złotych

W wyniku przeszukania przeprowadzonego w miejscu zamieszkania szefa grupy ujawniono i zabezpieczono ponad 170 tysięcy złotych oraz złoty zegarek wart kilkaset tysięcy złotych.

Ustalenia śledztwa

Jak ustalono w toku postępowania grupa działa na terenie województw łódzkiego i kujawsko – pomorskiego. Sprawcy podczas prowadzonych z pokrzywdzonymi rozmów telefonicznych, utwierdzali ich w przekonaniu, że oszczędności, przechowywane w domu bądź na rachunku bankowym, są zagrożone kradzieżą. Oszuści zapewniali, że przekazanie oszczędności „funkcjonariuszowi Policji” zapobiegnie przestępstwu i umożliwi schwytanie przestępcy.
Następnie osoba kontaktująca się telefonicznie z pokrzywdzonymi instruowała ich w jaki sposób ma dojść do przekazania pieniędzy. W dalszej kolejności, po przejęciu pieniędzy od pokrzywdzonych, trafiały one do następnej osoby, która dostarczała je do mężczyzny kierującego procederem. Bywało, że ogniw pomiędzy osobą odbierająca pieniądze od pokrzywdzonych a szefem grupy było więcej.
W wyniku oszukańczych zabiegów pokrzywdzeni utracili łącznie ponad 250 tysięcy złotych. Największą stratę poniosło mieszkające w Łodzi małżeństwo, które wydało sprawcom kwotę 78 tysięcy złotych.
Śledztwo ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:04 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}