W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uderzenie Lubelskiego pionu PZ PK w grupę przestępczą przemycającą narkotyki w przesyłkach kurierskich do USA

07.04.2022

Na polecenie prokuratora Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej przemycającej narkotyki w przesyłkach kurierskich do USA, w tym kierującego grupą – Adama K.

Uderzenie Lubelskiego pionu PZ PK w grupę przestępczą przemycającą narkotyki w przesyłkach kurierskich do USA

Podczas czynności przeprowadzonych na terenie Lublina, Łodzi i Radomia przeszukano miejsca zamieszkania zatrzymanych, użytkowane przez nich obiekty oraz samochody.  Zabezpieczano ponad 12,5 tysiąca sztuk tabletek używanych jako narkotyki farmaceutyczne, z czego ponad 3,1 tysiąca zawierały substancje psychotropowe, zaś prawie 9,5 tysiąca środki odurzające.  Szacunkowa wartość zabezpieczonych substancji wyniosła blisko 760 tysięcy złotych.  W trakcie czynności zabezpieczono również sprzęt elektroniczny, urządzenia służące do pakowania przesyłek kurierskich, potwierdzenia nadanych przesyłek, przygotowane paczki do nadania zawierające substancje zabronione oraz portfele kryptowalutowe, na których znajdowało się około 2,4 miliona złotych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Prokurator Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie przedstawił Adamowi K. zarzuty dotyczące kierowania zorganizowaną grupą przestępczą kwalifikowane z art. 258 § 3 kk, przemytu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz tzw. prania brudnych pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 1 i 5 kk. Ponadto prokurator przedstawił Łukaszowi J., Andrzejowi P., Arkadiuszowi W. i Rafałowi M. zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz przemytu znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych kwalifikowane z art. 55 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Dariusz W. usłyszał zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk oraz wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Konradowi W. i Sebastianowi K. prokurator przedstawił zarzuty wprowadzania do obrotu znacznych ilości środków odurzających kwalifikowane z art. 56 ust. 3 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii. Ponadto Dominika M. usłyszała zarzut tzw. prania brudnych pieniędzy kwalifikowany z art. 299 § 1 i 5 kk.    

Czyny zarzucone podejrzanym zagrożone są karą nawet do 15 lat pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował wobec podejrzanych – Adama K., Łukasza J., Andrzeja P., Arkadiusza W., Dariusza W. i Rafała M. wnioski o zastosowanie środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd Rejonowy Lublin – Zachód w Lublinie podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec Konrada W. i Sebastiana K. prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju, natomiast wobec Dominiki M. środki zapobiegawcze w postaci poręczenia majątkowego i zakazu opuszczania kraju.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych o wartości ponad 7,7 miliona złotych

Śledztwo nadzorowane przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Lublinie zostało wszczęte w marcu 2021 roku. Postępowanie dotyczy działalności zorganizowanej grupy przestępczej, której członkowie zajmowali się wywozem z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej środków odurzających oraz substancji psychotropowych w postaci leków. Sprawcy dokonywali wysyłki paczek za pośrednictwem poczty, firm kurierskich oraz innych podmiotów świadczących usługi w zakresie przesyłek międzynarodowych. Odbiorcami były osoby z terenu USA i Anglii.

W toku czynności prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w postaci nieruchomości, pojazdów, biżuterii, monet kolekcjonerskich, pieniędzy oraz kryptowalut o łącznej wartości ponad 7,7 miliona złotych. 

Przesyłki do USA

W toku postępowania w wyniku współpracy Centralnego Biura Śledczego Policji z Departamentem Bezpieczeństwa Krajowego USA uzyskano informacje dotyczące zamieszkałego w Lublinie - Adama K., który za pośrednictwem operatorów pocztowych nadawał do USA przesyłki z zawartością leków psychotropowych. W ich skład wchodziły substancje o działaniu psychoaktywnym ujęte w wykazie substancji psychotropowych ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii.  Odbiorcami przesyłek były osoby zamieszkałe na terenie USA. Substancje wysyłane przez Adama K. nie były stosowane przez odbiorców jako leki, lecz przyjmowane w związku z ich uzależnieniem od narkotyków, o czym świadczą wpisy z forum internetowego, za pośrednictwem którego nabywcy zamawiali u Adama K. narkotyki.  W toku śledztwa ustalono, że zapłatę za wysłane do odbiorców z USA substancje psychotropowe i środki odurzające Adam K. otrzymywał m. in. na portfele kryptowalutowe.  Taki rodzaj płatności sprzyjał zachowaniu anonimowości przy transakcjach i jednocześnie utrudniał stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków finansowych. 

Kierował grupą

W toku postępowania prokurator ustalił, że Adam K. kierował grupą w okresie od marca 2021 roku do lutego 2022 roku.  Osoby wchodzące w jej skład zajmowały się pozyskiwaniem leków zawierających substancje psychotropowe lub środki odurzające. Kierujący grupą utrzymywał również kontakt przestępczy z innymi osobami, których rola polegała na pozyskiwaniu znacznych ilości tabletek z substancjami psychotropowymi lub odurzającymi, które następnie przekazywali Adamowi K. do dalszego obrotu.  Z dotychczasowych ustaleń postępowania wynika, że kierujący grupą mógł dokonać przemytu 250 tysięcy tabletek jako narkotyków farmaceutycznych o wartości około 20 milionów złotych.

Prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Materiały

Uderzenie Lubelskiego pionu PZ PK w grupę przestępczą przemycającą narkotyki w przesyłkach kurierskich do USA
Uderzenie Lubelskiego pionu PZ PK w grupę przestępczą przemycającą narkotyki w przesyłkach kurierskich do USA 9.mp4 47.54MB

Zdjęcia (5)

{"register":{"columns":[]}}