W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uderzenie Wielkopolskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się paserstwem samochodów

30.01.2024

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 5 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się pasterstwem samochodów - w wieku od 28 do 70 lat.

Uderzenie Wielkopolskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się paserstwem samochodów

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i zostali tymczasowo aresztowani

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił zatrzymanym łącznie 15 zarzutów w tym dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk, paserstwa samochodów kwalifikowane z art. 291 § 1 kk, prania pieniędzy kwalifikowane z art. 299 § 5 kk.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 10 lat pozbawienia wolności. 

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację oraz stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Grupa działała od 2020 r. na terenie kilku państw europejskich

Czynności zostały przeprowadzone na terenie powiatu zielonogórskiego w województwie lubuskim. Funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji wspierani przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości dokonali zatrzymania członków zorganizowanej grupy przestępczej, która zajmowała się paserstwem nowych części samochodowych w ogromnych ilościach. Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała co najmniej od 2020 roku na terenie kilku państw. Hurtowe ilości nowych części samochodowych były kradzione na terenie Niemiec, Węgier i Słowacji, następnie transportowano je do magazynów znajdujących się na terenie województwa lubuskiego, skąd były dalej dystrybułowane, w tym np. do państw Bliskiego Wschodu.

Części do luksusowych samochodów o wartości ok. 40 milionów złotych

Po zatrzymaniu funkcjonariusze CBŚP przeprowadzili czynności w halach magazynowych, gdzie przechowywane były kradzione części samochodowe. W akcji uczestniczyli także eksperci z Laboratorium Kryminalistycznego KWP w Gorzowie Wielkopolskim, którzy dokonali zidentyfikowania kradzionych części samochodowych. Do badań zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy podzespołów i części luksusowych marek samochodów. Czynności, w tym przeszukania hal magazynowych i zabezpieczenie części samochodowych trwały dwa tygodnie. W działaniach brało udział ponad 50 policjantów.
W trakcie oględzin zabezpieczono kilkadziesiąt tysięcy nowych części i podzespołów do różnych pojazdów o szacunkowej wartości około 40 milionów złotych, a  także kilkadziesiąt częściowo już rozebranych aut, wcześniej skradzionych na terytorium Polski i RFN.

Na poczet przyszłych kar i środków karnych zabezpieczono od podejrzanych majątek (gotówka, pojazdy i nieruchomości) o wartości ponad 10 milionów złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Materiały

Uderzenie Wielkopolskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się paserstwem samochodów
video​_NET.mp4 37.21MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}