W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uderzenie Wielkopolskiego pionu PZ Prokuratury Krajowej w zorganizowaną grupę przestępczą zajmującą się produkcją i sprzedażą sfałszowanych produktów leczniczych

28.12.2023

Na wniosek prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej, zajmującej się produkcją i sprzedażą sfałszowanych produktów leczniczych. W działaniach przeprowadzonych na terenie woj. wielkopolskiego, lubuskiego i dolnośląskiego udział brało ponad 130 funkcjonariuszy CBŚP oraz innych służb.

czarne kajdanki

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty i trafili do aresztu

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił jednej z zatrzymanych osób zarzut kierowania zorganizowaną grupą przestępczą, natomiast pozostałym zatrzymanym zarzuty m.in. udziału w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 kk. Ponadto zatrzymani usłyszeli zarzuty narażenia na utratę zdrowia lub życia innych osób kwalifikowane z art. 165 § 1 pkt. 2 kk, produkcji i handlu sfałszowanymi produktami leczniczymi z czego uczynili sobie stałe źródło dochodu kwalifikowane z ustawy prawo farmaceutyczne.

Kierującemu grupą przestępczą grozi kara do 15 lat pozbawienia wolności, natomiast pozostałym podejrzanym kara do 12 lat pozbawienia wolności.

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie wobec 6 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację i stanowisko prokuratora i zastosował tymczasowe aresztowanie.

Zlikwidowano linie produkcyjne

W toku śledztwa ustalono, że zorganizowana grupa przestępcza zajmowała się  produkcją i sprzedażą sfałszowanych produktów leczniczych, głównie sterydów anabolicznych, a także środków na potencję. Nielegalna produkcja odbywała się w województwach: wielkopolskim, lubuskim i dolnośląskim, następnie produkty były wprowadzane do obrotu za pośrednictwem stron internetowych. W trakcie czynności zlikwidowano trzy fabryki sfałszowanych produktów leczniczych i znajdujące się tam linie produkcyjne wraz z hurtowymi ilościami komponentów do produkcji leków, a także sześć magazynów z gotowymi produktami leczniczymi. Z ustaleń śledztwa wynika, że przez ostatni rok grupa mogła wprowadzić do obrotu sfałszowane leki warte co najmniej 2 miliony złotych. W toku czynności zabezpieczono 18 maszyn służących do produkcji sfałszowanych leków o wartych około 20 milionów złotych, a także przejęto kilka ton komponentów służących do produkcji leków i kilkanaście ton gotowych produktów leczniczych, których łączna wartość czarnorynkowa została wstępnie oszacowana na około 50 milionów złotych.

Prokurator zabezpieczył blisko milion złotych

Na poczet przyszłych kar prokurator dokonał zabezpieczenia pieniędzy oraz środków płatniczych na kontach bankowych, w łącznej kwocie blisko miliona złotych.

Z uwagi na międzynarodowe powiązania członków zorganizowanej grupy przestępczej w rozbiciu grupy udział brały instytucje międzynarodowe, w tym Europejski Urząd ds. Zwalczania Nadużyć Finansowych (OLAF), koordynujący działania organów ścigania wielu państw członkowskich.

Śledztwo ma charakter rozwojowy, prokuratorzy nie wykluczają dalszych zatrzymań w tej sprawie.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}