W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Uroczystość wręczenia prok. Krzysztofowi Parchimowiczowi medalu „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”

26.04.2024

Prokurator Generalny Adam Bodnar postanowieniem z dnia 23 kwietnia 2024 r. odznaczył prok. Krzysztofa Parchimowicza medalem „Zasłużony dla Prokuratury Rzeczypospolitej Polskiej”. Uroczystość wręczenia medalu odbyła się w dniu 26 kwietnia 2024 r. w Prokuraturze Krajowej wraz z uroczystością wręczenia nominacji na stanowiska asesorskie, aktów powołań na pierwsze stanowiska prokuratorskie oraz na wyższe stanowiska służbowe, w tym 13 prokuratorów zdegradowanych w 2016 r.

uroczystość

Na zaproszenie Prokuratora Generalnego Adama Bodnara i Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka w wydarzeniu tym uczestniczyło wielu znamienitych gości.

Laudację na cześć prok. Krzysztofa Parchimowicza wygłosił prof. Mirosław Wyrzykowski sędzia Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku. Na wstępie przedstawił drogę zawodową Krzysztofa Parchimowicza, wskazując na jego osiągnięcia zawodowe, które doprowadziły do uzyskania nominacji na najwyższe stanowiska w Prokuraturze – prokuratora Prokuratury Krajowej, a po utworzeniu Prokuratury Generalnej w 2010 r. - prokuratora Prokuratury Generalnej. Zaznaczył jednak, że nie tylko osiągnięcia zawodowe, ale jego postawa względem dokonujących się po 2016 r. zmian w prokuraturze predestynują go do otrzymania odznaczenia.

Prokurator Generalny Adam Bodnar wręczając medal prok. K. Parchimowiczowi, podziękował za jego osobisty wkład w budowanie etosu niezależnej Prokuratury i zawodu prokuratora, jako profesjonalnej i rzetelnej służby na rzecz społeczeństwa. Prokurator Generalny zwracając się do obecnych na uroczystości nowo powołanych asesorów i prokuratorów, zaapelował o to, aby prok. Krzysztof Parchimowicz był dla nich wzorcem do naśladowania w przyszłej pracy. 
Wystąpienie Prokuratora Krajowego Dariusza Korneluka miało bardziej osobisty charakter, bowiem współtworzył z prok. Parchimowiczem i innymi osobami Stowarzyszenie „Lex Super Omnia” i wspólnie podejmowali działania na rzecz niezależnej Prokuratury. Podkreślił sukcesy zawodowe Pana prokuratora, ale przede wszystkim oddaną służbę społeczeństwu. Wspominał prok. Parchimowicza z plecakiem udającego się w miejsca, gdzie odbywały się „Tour de Konstytucja”, czy też festiwal Pol’and’Rock, aby przybliżyć ich uczestnikom na czym polega praca prokuratora. Prokurator Krajowy, podobnie jak Prokurator Generalny, zachęcił obecnych adeptów zawodu prokuratora, aby korzystali z systemu wartości prezentowanego przez prok. Parchimowicza w swojej służbie prokuratorskiej. 

Prokurator Krzysztof Parchimowicz dziękując za uhonorowanie go medalem stwierdził, że jest tym faktem zaszczycony i traktuje to jako symbol i realne podziękowanie za „służbę pod czerwonym żabotem„, ale jednocześnie zadedykował to odznaczenie koleżankom i kolegom z „Lex Super Omnia”. Podziękował też Adamowi Bodnarowi, Hannie Machińskiej i Stefanowi Śnieżko za udzielone wsparcie jemu i innym członkom Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”. Podkreślił, że Biuro Rzecznika Praw Obywatelskich w okresie gdy Rzecznikiem Praw Obywatelskich był prof. Adam Bodnar, a Zastępcą dr. Hanna Machińska było „oazą, z której każdy mógł zaczerpnąć ze źródła wolności”.
Następnie głos zabrali inni zaproszeni na uroczystość Goście: Stanisław Zabłocki – sędzia SN w stanie spoczynku, prof. Krystian Markiewicz – prezes Stworazyszenia Sędziów Polskich „Iustitia, Piotr Gąciarek - sędzia Sądu Okręgowego w Warszawie, Alfred Staszak – prokurator Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze del. do Prokuratury Krajowej, członek zarządu Stowarzyszenia „Lex Super Omnia”, Małgorzata Rosłońska – przedstawicielka ”Wolnej Prokuratury”.

Wszyscy podkreślili prestiż, uznanie i szacunek jakie posiada w środowisku prokuratorskim Krzysztof Parchimowicz, ale przede wszystkim wskazywali na jego niezłomność w stawianiu czoła wszystkim represjom jakie spotykały go od przełożonych. Jego cechy i determinacja w stawianiu oporu wobec upolitycznienia Prokuratury stanowiły największe zagrożenie dla kreatorów ówczesnych zmian w Prokuraturze. Stąd wszczynane liczne postępowania dyscyplinarne za wypowiedzi, w których obnażał dewastowanie Prokuratury i prześladowania prokuratorów. Okazał się jednak człowiekiem niezłomnym, represje go nie złamały, a znalazł jeszcze siłę, aby wspierać koleżanki i kolegów z „Lex Super Omnia” również poddawanym szykanom. 
To była pełna pozytywnych emocji uroczystość, która zapisze się w historii niezależnej Prokuratury i pamięci jej uczestników.

prok. Anna Adamiak 
Rzecznik Prasowy 
Prokuratora Generalnego 

Zdjęcia (11)

{"register":{"columns":[]}}