W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Usłyszeli zarzuty za wyłudzenia 30 milionów złotych VAT przy obrocie paliwami

01.02.2018

Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie zajmowali się nielegalnym obrotem paliwami płynnymi i praniem brudnych pieniędzy.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od grudnia 2013 roku do lutego 2015 roku na terenie Dolnego Śląska i województwa lubuskiego. Jej członkowie zajmowali się popełnianiem oszustw podatkowych przy wykorzystaniu mechanizmu znikającego podatnika. Na skutek działania grupy Skarb Państwa stracił co najmniej 30 milionów złotych.

Ustalenie poczynione w toku śledztwa doprowadziły do zatrzymania, na polecenie prokuratora, sześciu kolejnych osób zamieszanych w przestępczy proceder: Grzegorza B., Tomasza J., Joanny B., Moniki J., Romana J. oraz Izabeli J. Doszło do tego 29 stycznia 2018 roku.

Po zatrzymaniu podejrzanych przeszukano zajmowane przez nich lokale i pomieszczenia, w tym miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Co zarzucono podejrzanym

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty.

Zatrzymanym ogłoszono zarzuty dotyczące udziału w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie Dolnego Śląska, uszczupleń podatkowych związanych z nielegalnym obrotem paliwami i praniem pieniędzy na łączną kwotę przekraczającą 30 milionów złotych.

Po wykonaniu czynności procesowych z podejrzanymi prokurator podjął decyzję o wystąpieniu do Sądu,  w stosunku do trzech wiodących organizatorów przestępczego procederu, z wnioskiem o zastosowanie na okres trzech miesięcy tymczasowego aresztowania.

Sąd, podzielając argumentację prokuratora, orzekł o tymczasowym areszcie.
W stosunku do trzech pozostałych podejrzanych zastosowano wysokie poręczenia majątkowe oraz dozory Policji.

W trakcie realizowanych do sprawy przeszukań w domach podejrzanych zabezpieczono znaczące kwoty środków pieniężnych w formie gotówkowej  w wysokości 600 tysięcy złotych. W ramach dalszej analizy stanu majątkowego podejrzanych ujawniono kilkanaście nieruchomości będących ich własnością i własnością najbliższych, co do których możliwe było skorzystanie z art. 299 par. 7 kodeksu karnego oraz przepisów o zabezpieczeniu rozszerzonym. Skutkiem tego wydano pięć postanowień o zabezpieczeniu majątkowym, w ramach których zabezpieczono kwotę 20 milionów 781 tysięcy 959 złotych.

Podkreślenia wymaga wzorowa współpraca w tej sprawie prokuratury z wykonującymi czynności funkcjonariuszami CBŚP Zarząd we Wrocławiu.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 12:51 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:57 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}