W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ustalenia śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy przyspieszaniu wydawania wiz

14.09.2023

W związku z zapytaniami mediów w czwartek (14.09.2023 r.) na konferencji prasowej w Prokuraturze Krajowej Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie prokurator Daniel Lerman oraz Stanisław Żaryn Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych poinformowali o ustaleniach śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy przyspieszaniu wydawania wiz.

Ustalenia śledztwa w sprawie płatnej protekcji przy przyspieszaniu wydawania wiz

Prokuratorskie zarzuty

 

- W toku śledztwa prokurator przedstawił 7 osobom zarzuty z art. 230 § 1 kk oraz z art. 230a § 1 kk – wskazał Zastępca Dyrektora Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Warszawie Daniel Lerman

 

Zarzuty dotyczą m.in. powoływania się na wpływy w instytucji państwowej oraz przyjęcia korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 230 § 1 kk jak również udzielenia korzyści majątkowych za pośrednictwo w załatwieniu spraw w instytucji państwowej kwalifikowane z art. 230a § 1 kk.  

Czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Śledztwo jest prowadzone przez Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

 

- Pierwsze sygnały o nieprawidłowościach przy wydawaniu wiz dotarły do Centralnego Biura Antykorupcyjnego w lipcu 2022 r. Polegały one na przyspieszaniu procedur wizowych w oparciu o mechanizm korupcyjny. Ustalenia CBA pozwoliły na rozpoznanie tego procederu - podkreślił Stanisław Żaryn Zastępca Ministra Koordynatora Służb Specjalnych

 

Postępowanie zostało zainicjowane w wyniku działalności polskich służb, a nie jak podają niektóre media w wyniku informacji uzyskanych od partnerów zagranicznych.

Środki zapobiegawcze

W toku postępowania były i są stosowane wobec podejrzanych środki zapobiegawcze. Aktualnie na wniosek prokuratora z uwagi na konieczność zabezpieczania prawidłowego toku postępowania wobec 3 podejrzanych Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

Dotychczasowe ustalenia śledztwa

Przedmiotem śledztwa są nieprawidłowości przy składaniu wniosków o wydanie kilkuset wiz w okresie półtora roku, przy czym mniej niż połowa z nich została uwzględniona. W toku śledztwa prokurator ustalił, że nieprawidłowości dotyczyły polskich placówek dyplomatycznych w Hongkongu, Tajwanie, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Indiach, Arabii Saudyjskiej, Singapurze, Filipinach i Katarze, tym samym nie dotyczą one krajów afrykańskich.

Jednocześnie z ustaleń postępowania nie wynika, aby Polska miała być krajem tranzytowym dla cudzoziemców udających się do innych krajów w tym do USA i krajów Europy Zachodniej jak podają to niektóre media.

W sprawie systematycznie wykonywane czynności procesowe oraz gromadzony jest materiał dowodowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}