W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W śledztwie Łódzkiego pionu PZ PK zarzuty za handel dopalaczami usłyszało dotychczas 96 osób

22.12.2021

Łódzki Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Łodzi nadzoruje śledztwo przeciwko handlarzom dopalaczami. Dotychczas w toku śledztwa zarzuty usłyszało 96 osób.

temida

Zakres zarzutów

W ostatnim czasie kolejne dwie osoby usłyszały zarzuty sprowadzenia niebezpieczeństwa dla życia i zdrowia wielu osób poprzez sprzedaży szkodliwych dla zdrowia substancji kwalifikowane z art. art. 165 § 1 pkt 2 kk. czyny te zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Wobec podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci ….

Prowadzili sklepy z dopalaczami

W toku śledztwa prokurator ustalił, że zorganizowana grupa przestępcza w latach 2012 -2015 r za pośrednictwem 94 sklepów znajdujących się na terenie całego kraju i strony internetowej www.kolekcjoner.nl zajmowała się wprowadzaniem do obrotu szkodliwych dla zdrowia substancji tzw. „dopalaczy”. W ten sposób członkowie grupy sprowadzali niebezpieczeństwo dla życia i zdrowia wielu osób, które dokonywały zakupu i zażywały „dopalacze”. Podejrzani prowadzili handel pod pozorem legalnej działalności gospodarczej, kamuflowanej sprzedażą upominków, kosmetyków czy też innych drobnych akcesoriów.

Zakres postępowania obejmuje również „pranie pieniędzy”. W toku postępowania prokurator ustalił, że środki pieniężne w kwocie prawie 30 milionów złotych pochodzące ze sprzedaży „dopalaczy” były transferowane na konta bankowe znajdujące się w innych krajach (Cypr, Chiny) celem udaremnienia ich zajęcia przez organa ścigania.

W trakcie śledztwa prokurator dokonał zabezpieczenia majątkowego na mieniu podejrzanych w kwocie ponad 8,6 miliona złotych.

Dopalacze toksyczne jak cyjanek

W toku śledztwa zabezpieczono kilkaset tysięcy „dopalaczy”, które nie trafiły do sprzedaży, a w konsekwencji do odbiorców. W wyniku przeprowadzonych badań fizykochemicznych ustalono, że w zabezpieczonych środkach znajdowały niebezpieczne dla życia lub zdrowia ludzi substancje psychoaktywne. Biegli stwierdzili, iż u każdej z osób, która zażyła badane przez nich dopalacze musiały wystąpić objawy zatrucia w postaci naruszenia czynności narządu ciała lub rozstroju zdrowia. W przypadku zażycia większej dawki lub większej wrażliwości osobniczej, skutkiem ich zażycia była chorobę realnie zagrażającą życiu lub ciężki uszczerbek na zdrowiu. Wyniki badań wykazały, że toksyczność zbadanych dopalaczy przypomina wręcz toksyczność cyjanku, a w przypadkach niektórych produktów oferowanych jako „dopalacze” była wielokrotnie wyższa niż toksyczność cyjanku.

Dotychczas w toku śledztwa przesłuchano ponad 4000 świadków, 96 osobom przedstawiono zarzuty popełnienia przestępstw z art. art. 165 § 1 pkt 2 kk. W listopadzie i grudniu 2021 r. skierowano kolejne akty oskarżenia w tej sprawie. Łącznie w toku śledztwa prokurator oskarżył 10 osób, wobec 5 oskarżonych zapadły już prawomocne wyroki skazujące.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}