W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

W śledztwie Prokuratury Okręgowej w Łodzi 21 osób usłyszało zarzuty phishingu. Podejrzani w celu dokonania oszustwa wysyłali wiadomości z linkami przekierowującymi pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej. Działania w sprawie były koordynowane przez Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej

16.01.2024

W śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi wspólnie z Zarządem w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości 21 osobom przedstawiono zarzuty kradzieży z włamaniem na rachunki bankowe i zaboru zgromadzonych tam środków pieniężnych oraz zarzuty tzw. prania brudnych pieniędzy. Sześciu podejrzanych usłyszało ponadto zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej.

Cyberbezpieczeństwo

Podejrzani to głownie obywatele Ukrainy i Białorusi. Efektem przestępczej działalności uczestników procederu są wyłudzenia na kwotę 2,5 mln. zł. na szkodę blisko 800 osób. Na wniosek prokuratora 5 podejrzanych zostało tymczasowo aresztowanych przez sąd. Wobec pozostałych zastosowano dozory policji, poręczenia majątkowe oraz zakazy opuszczenia kraju. W zależności od przedstawionych zarzutów podejrzanym grożą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Fałszywe linki

Zarzuty to efekt ustaleń poczynionych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi i Zarząd w Łodzi Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości. Działania koordynowane były przez Departament ds. Cyberprzestępczości i Informatyzacji Prokuratury Krajowej. Czynności związane z zatrzymaniami miały bardzo szeroki zasięg i realizowano je na terenie 10 województw. Jak wynika z dokonanych ustaleń, zaangażowane w przestępczy proceder osoby masowo rozsyłały wiadomości sms informujące o rzekomej konieczności uiszczenia dopłaty do paczki, przesyłki bądź też dokonania opłaty za prąd. W wiadomościach znajdowały się linki przekierowujące pokrzywdzonych na strony imitujące internetowe portale bankowości elektronicznej, za pośrednictwem których sprawcy uzyskiwali dostęp do aplikacji mobilnych powiązanych z rachunkami bankowymi. Następnie dokonywali kradzieży środków pieniężnych oraz zaciągali kredyty obciążające pokrzywdzonych. Środki uzyskane z tych przestępstw, w celu ukrycia ich pochodzenia, były transferowane na inne rachunki bankowe albo konta kryptowalutowe.

W toku czynności przeszukano 21 lokali mieszkalnych, domów oraz posesji. Ujawniono i zabezpieczono m.in. umowy o założenie rachunków bankowych, karty bankomatowe oraz sprzęt elektroniczny w postaci telefonów komórkowych, komputerów i kart pamięci. Zabezpieczono także znaczną ilość pieniędzy w walucie polskiej i zagranicznej.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}