W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Widoczne są już pierwsze efekty śledztw reprywatyzacyjnych

01.02.2017

Wczoraj (31 stycznia 2017 roku) prokuratorzy z Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu ogłosili zarzuty pięciu podejrzanym. Są one związane z tzw. dziką reprywatyzacją nieruchomości. 

Znany warszawski adwokat Robert N. i były Zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy Jakub R. usłyszeli zarzuty związane z reprywatyzacją działek przy pl. Defilad w Warszawie wartych ponad 60 milionów złotych. Mecenas jest również podejrzany o przekazanie urzędnikowi korzyści majątkowej o wartości 2 500 000 złotych w postaci udziału w nieruchomości we wsi Kościelisko. Zarzuty popełnienia wielu przestępstw związanych z tzw. dziką reprywatyzacją usłyszeli także rodzice urzędnika – Wojciech R. i Alina D. oraz Marcin L.

Deklaracje zostały spełnione

Kiedy objąłem funkcję Prokuratora Generalnego zadeklarowałem, że dokonam analizy wszystkich spraw prowadzonych w prokuraturze, które dotyczyły tzw. dzikiej reprywatyzacji. Wykazała ona, że pomimo oczywistych dowodów popełnienia szeregu przestępstw, w przeszłości sprawy takie były zamiatane pod dywan. Śledztwa szybko umarzano lub odmawiano ich wszczęcia. Dziś jest zupełnie inaczej. Dobra zmiana w prokuraturze zakończyła czas bezkarności przestępców. Ostatnie zatrzymania i prokuratorskie zarzuty za tzw. dziką reprywatyzację są tego najlepszym przykładem – mówił na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro. Zadeklarował jednocześnie, że już wkrótce należy spodziewać się kolejnych zatrzymań i zarzutów w tego typu sprawach.

Prokuratura cały czas dokonuje gigantycznej pracy polegającej na gromadzeniu materiału dowodowego, który pozwoli na skuteczne oskarżenie sprawców przed sądem i skazanie ich na wieloletnie kary pozbawienia wolności – zwrócił uwagę Prokurator Generalny.

Toczy się ponad 100 postępowań

Śledztwo Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu, w toku którego ogłoszono zarzuty pięciu podejrzanym, nie jest jedynym, które dotyczy przestępstw związanych z tzw. dziką reprywatyzacją.

Łącznie w prokuraturze prowadzonych jest 124 postępowań dotyczących tzw. dzikiej reprywatyzacji. Dotyczą one w sumie 163 adresów warszawskich nieruchomości – wskazał prokurator Michał Ostrowski, Dyrektor Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej.

Z uwagi na charakter i wagę tych postępowań, nadzorowane są one przez Prokuraturę Krajową.

Reforma prokuratury po raz pierwszy doprowadziła do stworzenia w strukturze Prokuratury Krajowej Departamentu do Spraw Przestępczości Gospodarczej Prokuratury Krajowej. Obecnie śledztwa gospodarcze są bardzo intensywnie prowadzone. Zatrzymania i prokuratorskie zarzuty w takich sprawach, jak przywłaszczenie wielu milionów złotych na szkodę Sądu Apelacyjnego w Krakowie, jak dzika reprywatyzacja nieruchomości czy śledztwa dotyczące wyłudzeń VAT na gigantyczną skalę, są tego najlepszym przykładem – mówił dziś Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Kara może zostać złagodzona

Prokurator Krajowy zwrócił się z apelem do wszystkich osób powiązanych z przestępstwami dotyczącymi dzikiej reprywatyzacji.

To jest ostatni moment, żeby osoby, które uczestniczyły w tej przestępczości, zgłosiły się do prokuratury, opisały cały przestępczy mechanizm, w którym uczestniczyły i skorzystały z dobrodziejstwa nadzwyczajnego złagodzenia kary – zaapelował Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Możliwość taką dają obowiązujące przepisy kodeksu karnego. Zgodnie z art. 60 par. 4 kodeksu karnego na wniosek prokuratora sąd może zastosować nadzwyczajne złagodzenie kary, a nawet warunkowo zawiesić jej wykonanie w stosunku do sprawcy przestępstwa, który, niezależnie od wyjaśnień złożonych w swojej sprawie, ujawnił przed organem ścigania i przedstawił istotne okoliczności, nieznane dotychczas temu organowi, przestępstwa zagrożonego karą powyżej 5 lat pozbawienia wolności.

Jeżeli w związku z reprywatyzacją doszło do korupcji, to osoby, które wręczały urzędnikom korzyści majątkowe czy osobiste, również mogą liczyć na uniknięcie kary. Art. 229 par. 6 kodeksu karnego przewiduje, że nie podlega karze sprawca przestępstwa przekupstwa urzędnika, jeżeli korzyść majątkowa lub osobista albo ich obietnica zostały przyjęte przez osobę pełniącą funkcję publiczną, a sprawca zawiadomił o tym fakcie organ powołany do ścigania przestępstw i ujawnił wszystkie istotne okoliczności przestępstwa, zanim organ ten o nim się dowiedział.

Sprawcy tracą swoje majątki

Co ważne obecnie prokuratorzy nie skupiają się tylko na zebraniu dowodów pozwalających na skuteczne oskarżenie sprawców przestępstw i skazanie ich na wieloletnie kary pozbawienia wolności. Podejmowane przez nich działania mają również na celu zabezpieczenie majątków, których dorobili się oni na swojej przestępczej działalności. Tylko w sprawie prowadzonej przez Prokuraturę Regionalną we Wrocławiu u 5 podejrzanych prokuratorzy zabezpieczyli mienie o wartości 10 milionów złotych. Prokuratorzy cały czas podejmują dalsze kroki zmierzające do zabezpieczenia kolejnych majątków podejrzanych.

 Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.06.2021 05:31 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:31 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}