W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolski pion PZ PK przedstawił zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją leków anabolicznych i sterydów

09.10.2023

Na polecenie prokuratora Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji zatrzymali 9 osób w śledztwie dotyczącym nielegalnej produkcji leków anabolicznych i sterydów. W trakcie czynności funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę sterydów, 3 magazyny i przejęli około 300 tysięcy nielegalnych produktów medycznych. Działania zostały przeprowadzone przy współudziale Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA oraz przy wsparciu oddziałów kontrterrorystycznych Policji.

Wielkopolski pion PZ PK przedstawił zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją leków anabolicznych i sterydów

Prokuratorskie zarzuty

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu przedstawił 9 zatrzymanym łącznie 19 zarzutów w tym m.in. kierowania i udziału  w zorganizowanej grupie przestępczej kwalifikowane z art. 258 § 1 bądź 3 kk. Pozostałe zarzuty dotyczą wytwarzania sfałszowanych produktów leczniczych zawierających substancje zabronione w związku ze zwalczaniem dopingu w sporcie, przechowywania i ich dystrybuowania kwalifikowane z art. 124b ust. 1 i art. 125 ust. 1 i 2 ustawy Prawo farmaceutyczne w zb. z art. 49 ust. 1 ustawy o zwalczaniu dopingu w sporcie. Dwie osoby usłyszały ponadto zarzuty prania brudnych pieniędzy, tj. popełnienie przestępstwa z art. 299 § 1 i 5 kk, a kolejna także udziału w obrocie wbrew przepisom ustawy środkami odurzającymi i substancjami psychotropowymi. Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą pozbawienia wolności w wysokości, nawet do 10 lat.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania, obawę matactwa oraz grożącą podejrzanym surową karę prokurator skierował wnioski do sądu o zastosowanie wobec 7 podejrzanych środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd w pełni podzielił argumentację prokuratora, uwzględnił wszystkie wnioski i zastosował wobec wszystkich 7 podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. W stosunku do pozostałych 2 osób zatrzymanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, zakazu opuszczania kraju, a wobec jednej z nich także poręczenia majątkowego.

Nielegalna produkcja leków

W toku śledztwa ustalano, że na terenie województwa łódzkiego działa zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się produkcją, przechowywaniem, wprowadzaniem do obrotu oraz odpłatnym udostępnianiu sfałszowanych produktów leczniczych. Z uwagi na uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa prokuratorzy Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu wszczęli w tej sprawie śledztwo. W jego trakcie zlikwidowano nielegalną fabrykę substancji anabolicznych, przejmując sześć profesjonalnych maszyn służących do produkcji anabolików w tym m.in. dwie tabletkarki, trzy wirówki oraz aplikator do ampułek, o łacnej wartości 200 tysięcy złotych. Zlikwidowano również trzy magazyny, zabezpieczając 185 kartonów, z zawartością około 300 tysięcy różnego rodzaju nielegalnych substancji anabolicznych w postaci ampułek i tabletek. Wartość zabezpieczonego towaru została oszacowana na około 3,9 miliona złotych.

Współpraca służb

W trakcie postępowania ustalano, że zorganizowana grupa przestępcza działała co najmniej od czerwca 2022 roku. Substancje służące do produkcji anabolików były transportowane z krajów azjatyckich. Następnie wyprodukowane w nielegalnej fabryce pod firmą fikcyjnego podmiotu tabletki i zawiesiny do iniekcji były dystrybuowane za pośrednictwem internetu, rozprowadzane w klubach fitness czy siłowniach, głównie na terenie województwa łódzkiego, a także sprzedawane odbiorcom zagranicznym.

Rozbicie zorganizowanej grupy przestępczej jest efektem bardzo dobrej współpracy prokuratorów z Wielkopolskiego pionu Przestępczości Zorganizowanej Prokuratury Krajowej, policjantów z Centralnego Biura Śledczego Policji i ekspertów z Polskiej Agencji Antydopingowej POLADA.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Materiały

Wielkopolski pion PZ PK przedstawił zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się nielegalną produkcją leków anabolicznych i sterydów
video​_480p​_(3).mp4 23.34MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}