W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wielkopolski pion PZ PK skierował akt oskarżenia za korupcję wobec byłego ordynatora szpitala w Chodzieży

06.07.2022

Wielkopolski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu skierował do Sądu Rejonowego w Chodzieży akt oskarżenia wobec byłego ordynatora Oddziału Opieki Paliatywnej w Wielkopolskim Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii im. Eugeniusza i Janusza Zeylandów Szpital w Chodzieży za czyny o charakterze korupcyjnym.

money

Postępowanie w tej sprawie było prowadzone wspólnie z Centralnym Biurem Antykorupcyjnym.

Zakres prokuratorskich zarzutów

Prokurator Wielkopolskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Poznaniu zarzucił byłemu ordynatorowi popełnienie 18 przestępstw, w tym przyjmowania korzyści majątkowych kwalifikowane z art. 228 § 1 kk, przywłaszczenia kwalifikowane z art. 284 § 1 kk i poświadczenia nieprawdy w dokumentach kwalifikowane z art. 271 § 1 kk. Oskarżony przyznał się do popełnienia zarzucanych mu występków i złożył wyjaśnienia korelujące z zebranymi dowodami.

Czyny zarzucone oskarżonemu zagrożone są karą do 8 lat pozbawienia wolności.

Zatrzymany na „gorącym uczynku”

Oskarżony został zatrzymany przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego w maju 2019 roku chwilę po przyjęciu korzyści majątkowej. W toku śledztwa prokurator ustalił, że członkowie rodzin, którzy z różnych powodów nie mogli opiekować się osobami starszymi, lub wymagającymi stałej opieki, podejmowali starania o umieszczenie takich osób na oddziale opieki paliatywnej. W tym celu nawiązywali telefonicznie lub osobiście kontakt z ordynatorem. Zgromadzony w sprawie materiał dowodowy potwierdził, że lekarz w zamian za łapówki, od kilkuset do kilku tysięcy złotych, przyjmował pacjentów na oddział lub przedłużał tam ich pobyt pomimo braku podstaw do przyjęcia konkretnego pacjenta na oddział. W toku postępowania ustalano również, że lekarz przyjmował łapówki w sytuacjach, gdy osobie hospitalizowanej trzeba było przedłużyć pobyt na oddziale.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

{"register":{"columns":[]}}