W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyrok za handel dopalaczami

28.11.2019

Sąd Apelacyjny we Wrocławiu 27 listopada 2019 roku, po rozpoznaniu kilkunastu apelacji ogłosił wyrok, w przeważającej i najważniejszej części utrzymujący w mocy orzeczenie Sądu Okręgowego we Wrocławiu, który w grudniu 2018 roku uznał za winnych i skazał kierujących zorganizowaną grupą przestępczą handlującą dopalaczami. Akt oskarżenia w tej sprawie skierował Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Wśród skazanych jest Bartłomiej W. ps Jankes na karę 4 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności, Jerzy K. ps. "Kropa" na 4 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności, Jacek L. ps. „Grzyb" na karę 4 lata i 6 miesięcy pozbawienia wolności oraz pozostałych dziesięciu członków zorganizowanej grupy przestępczej. Wobec skazanych orzeczono grzywny oraz przepadek korzyści w łącznej w kwocie 6 milionów 750 tysięcy złotych.

Substancje niebezpieczne dla życia i zdrowia

W toku postępowania prokurator Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu  ustalił, że co najmniej od stycznia 2014 roku do co najmniej 26 czerwca 2017 roku na terenie Wrocławia, Trzebnicy i innych miejscowości skazani dopuszczali się przestępstw przeciwko mieniu oraz przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. Polegały one na wyrabianiu i wprowadzaniu pod pozorem środków pochłaniających wilgoć z komputera, bez podawania prawdziwego składu chemicznego, sposobu użycia i działania, a w rzeczywistości przeznaczonych do wdychania lub połykania szkodliwych dla zdrowia substancji w postaci między innymi N-etyloheksedronu, PVP i PVT. Jak ustalił prokurator skazani wprowadzili do obrotu nie mniej niż 225.000 sztuk opakowań, o rynkowej wartości nie mniejszej niż 6.750.000 złotych. Swoim działaniem sprowadzali niebezpieczeństwo dla życia  i zdrowia wielu osób. Prokurator zakwalifikował te czyny  m.in. z art. 165 par. 1 pkt 2 kk.

Prokurator przyjął prawidłową kwalifikację prawną

Sąd Apelacyjny potwierdził ustalenia Prokuratury, iż prowadzony przez kilka lat na terenie Wrocławia proceder związany z produkcją i wprowadzaniem do obrotu tzw. „dopalaczy” był zabroniony, karygodny i niósł za sobą niebezpieczeństwo utraty życia i zdrowia osób zażywających te substancje. Osoby uczestniczące w procesie wytwarzania i wprowadzania do obrotu  trujących substancji, zdaniem sądu, w sposób nie budzący wątpliwości    dopuszczały się przestępstw przeciwko bezpieczeństwu powszechnemu. Sąd jednoznacznie uznał, że kwalifikacja prawna z art. 165 par. 1 pkt 2 kodeksu karnego przyjęta przez prokuratora w toku postępowania przygotowawczego była prawidłowa i w pełni odzwierciedlała przestępcze zachowania.

Działali w celu osiągnięcia zysku

Sąd ponownie podkreślił, że sprawcy zajmujący się tym procederem działali z pełną świadomością bezprawności swojego zachowania i wprowadzając do obrotu saszetki z tzw. „dopalaczami”, zawierającymi trujące substancje o trudnym nawet do przewidzenia negatywnym skutku dla zdrowia i życia, działali z pełną premedytacją nastawioną wyłącznie na zysk.

Wyrok sądu potwierdza, że ciężka praca prokuratorów Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej oraz funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji wyrażająca się w gromadzeniu dowodów, współpracy z biegłymi z wielu dziedzin tj. chemii, fizyki, medycyny sądowej, przynosi oczekiwane rezultaty.

Skuteczne działania prokuratorów

Dzięki działaniom prokuratorów z Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu rozbito dwie największe grupy przestępcze tj. grupę kierowaną przez m.in Bartłomieja W. ps. „Jankes” i grupę kierowaną przez Łukasza W. ps.  „Gekon”. Na terenie Wrocławia w ciągu ostatnich trzech lat zlikwidowano wszystkie stacjonarne punkty sprzedające „dopalacze”.

Aresztowano ponad 50 osób i skierowano wobec nich 5 aktów oskarżenia. Dotychczas prawomocnie skazano 25 osób.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 14:34 Kolasiński Piotr
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:12 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}