W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zachodniopomorski pion PZ PK przedstawił zarzuty za wyłudzenia VAT w wysokości 52 milionów złotych

27.10.2023

Na polecenie prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie funkcjonariusze KAS zatrzymali 4 osób w śledztwie dotyczącym wyłudzania VAT oraz prania pieniędzy.

VAT

52 miliony złotych strat

Z ustaleń postępowania wynika, że faktury nie odzwierciedlały rzeczywistych transakcji gospodarczych i były wykorzystywane do unikania płacenia podatku VAT lub zmniejszania jego wysokości w obrocie granulatem polimerów. W wyniku działalności podejrzanych Skarb Państwa mógł ponieść starty w wysokości 52 milionów złotych.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Wśród zatrzymanych jest czterech prezesów spółek występujących w łańcuchu dostaw. Prokurator Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie przedstawił zatrzymanym zarzuty udziału w zorganizowanej  grupie przestępczej, prania pieniędzy jak również popełnienia przestępstw karnoskarbowych.

Czyny zarzucane podejrzanym zagrożone są karą do 25 pozbawienia wolności.

Środki zapobiegawcze

Z uwagi na konieczność zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania na wniosek prokuratora Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie sąd zastosował wobec dwóch podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy. Wobec 2 osób prokurator zastosował środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji połączonego z zakazami kontaktu z określonymi osobami oraz zakazu opuszczania kraju połączonego z zakazem wydania paszportu.

Prokurator zabezpieczył majątek podejrzanych

W toku postępowania – przy udziale GIIF – dokonano zablokowania kont bankowych spółek uczestniczących w przestępczym procederze oraz osób zajmujących się praniem pieniędzy. Łączna kwota blokad to blisko 2 miliony złotych.

Ponadto w toku postępowania prokurator dokonał zabezpieczeń majątkowych na nieruchomościach, udziałach w spółkach kapitałowych oraz gotówce – w wysokości przekraczającej 2 miliony złotych.  

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}