W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zaostrzenie odpowiedzialności karnej i podwyższenie skuteczności ścigania sprawców wyłudzeń nienależnego zwrotu podatku VAT

07.07.2016

Wczoraj (6 lipca 2016 r.) w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Premier Beata Szydło i Minister Sprawiedliwości - Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro wspólnie przedstawili propozycje zmian prawa karnego istotnie podnoszących skuteczność walki z najgroźniejszą z kategorii przestępstw uderzających w interesy finansowe państwa – wyłudzeń zwrotu podatku VAT.

Co przewidują proponowane przepisy

W myśl nowych rozwiązań, jeżeli fałszywa faktura służąca do wyłudzenia zwrotu podatku VAT dotyczy towarów lub usług o wartości przekraczającej 1 milion złotych, albo jeżeli sprawca uczynił sobie z takich wyłudzeń stałe źródło dochodów, przestępstwo będzie zagrożone karą od 3 do 15 lat pozbawienia wolności. Taka wysokość grożących kar wykluczy możliwość zastosowania wobec sprawcy warunkowego zawieszenia wykonania kary.

Przy procederach przestępczych, gdy wartość towarów lub usług wskazanych w fałszywych fakturach przewyższać będzie 5 milionów złotych, sprawcom grozić będzie kara pozbawienia wolności w wymiarze od 5 do 15 lat, a w najcięższych wypadkach nawet 25 lat pozbawienia wolności.

Propozycje przewidują możliwość łagodniejszego potraktowania sprawcy, w szczególności poprzez zastosowanie nadzwyczajnego złagodzenia kary, w wypadku ujawnienia przez niego wszystkich okoliczności przestępstwa oraz wskazania osób współdziałających oraz zwrócenia przez niego bezprawnie uzyskanej korzyści majątkowej.

Nowe wytyczne Prokuratora Generalnego

W celu usprawnienia postępowań przygotowawczych prowadzonych w sprawach o takie przestępstwa Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro, na podstawie art. 13 Prawo o prokuraturze wydał Wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku        

Prokurator Generalny przesądził, iż postępowania dotyczące wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku będą prowadzone przez wyspecjalizowane wydziały do spraw przestępczości finansowo – skarbowej i do spraw przestępczości gospodarczej w prokuraturach regionalnych i prokuraturach okręgowych. Najpoważniejsze z tych postępowań, związane z działalnością zorganizowanych grup przestępczych,  będą prowadzone w Wydziałach Zamiejscowych Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej.

Czynności podejmowane w sprawie

W wytycznych Prokurator Generalny wskazał, że czynności podejmowane przez prokuratorów już od wstępnego etapu postępowania powinny być ukierunkowane na ustalenie sprawców odgrywających w przestępczym procederze rolę wiodącą. Ma to prowadzić do szybkiego zebrania dowodów uzasadniających sporządzenie i ogłoszenie postanowień o przedstawieniu zarzutów tym osobom.

Po wykonaniu tych czynności prokuratorzy każdorazowo powinni rozważyć potrzebę zastosowania środków zapobiegawczych, w tym wystąpienia do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania, jak również podjąć decyzję o dokonaniu zabezpieczenia majątkowego na mieniu sprawcy, po dokonaniu ustaleń dotyczących stanu majątkowego podejrzanych i należącego do nich majątku.

Prokuratorzy prowadzący postępowania o takie przestępstwa będą współdziałać ze specjalizującymi się w tej problematyce funkcjonariuszami Centralnego Biura Śledczego Policji, wydziałów do spraw przestępczości gospodarczej Komend Wojewódzkich Policji, delegatur Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz delegatur Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Wnioski o surowe kary

Prokurator Generalny podkreśla w swoich wytycznych, iż żądane przez prokuratora kary pozbawienia wolności w sprawach dotyczących wyłudzenia nienależnego zwrotu podatku VAT lub dokonania innego istotnego uszczuplenia w tym podatku powinny być odpowiednio surowe, odzwierciedlając wysoki stopień społecznej szkodliwości takich czynów, istotnie zagrażających bezpieczeństwu ekonomicznemu państwa. Celowe jest również dodatkowe stosowanie wobec sprawców takich czynów surowych grzywien, których cel stanowi również pozbawienie sprawcy korzyści osiągniętej wskutek przestępstwa.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Materiały

Wytyczne w sprawie zasad prowadzenia postępowań przygotowawczych w sprawach o przestępstwa związane z procederem wyłudzania nienależnego zwrotu podatku VAT oraz innych oszukańczych uszczupleń w tym podatku
dbb0ee17ca99524d8fd203ca48ad901b.pdf 2.82MB
Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
17.06.2021 05:39 administrator gov.pl
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:39 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}