W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla byłego wiceministra finansów

29.03.2018

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Białymstoku w dniu dzisiejszym został zatrzymany Jacek K. były wiceminister finansów – poinformował na dzisiejszej konferencji prasowej Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro.

Po doprowadzeniu zatrzymanego do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku prokurator ogłosi mu dwa zarzuty niedopełnienia obowiązków służbowych w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 miliardów złotych.

Zarzuty mają związek z rejestrowaniem tysięcy automatów do gry o niskich wygranych, tzw. jednorękich bandytów. Maszyny pozwalały na grę o wysokie stawki, mimo że prawo zezwalało na jednorazowe wygrane o wartości kilkudziesięciu złotych. Straty z tego tytułu ponosił Skarb Państwa, do którego nie trafiały należne podatki. Zyskiwali właściciele automatów. Z tytuły  tych gier użytkownicy automatów płacili podatek tylko jako miesięczny ryczałt w kwotach od 80 do 180 euro, podczas gdy winni byli płacić podatek w wysokości 45 % przychodów – powiedział I Zastępca Prokuratora Generalnego – Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

Realizowane przez Prokuraturę Okręgową w Białymstoku czynności to kolejny etap śledztwa w sprawie tzw. afery hazardowej.

Przestępcze działanie

Jak ustalono w toku śledztwa, Jacek K., pełniąc funkcję Podsekretarza Stanu w Ministerstwie Finansów i Szefa Służby Celnej, ignorował informacje o nierzetelności badań technicznych, które były wymagane do rejestracji automatów do gry. Nie zlecił podległym mu urzędnikom kontroli badań, co prowadziło do legalizacji automatów, które nie powinny zostać zarejestrowane, wstrzymał też badania automatów wytypowanych do kontroli. Gdy mimo to ujawniono nieprawidłowości, nie polecił cofnięcia nierzetelnym jednostkom badawczym upoważnienia do badań technicznych automatów.

Mimo licznych sygnałów o nieprawidłowościach Jacek K. nie zlecił również podległym mu urzędnikom kontroli w zakresie maksymalnych stawek i maksymalnych wygranych w tzw. jednorękich bandytach. W konsekwencji akceptował rejestrację tych maszyn na podstawie nieprawdziwych opinii.

Podległym mu funkcjonariuszom Służby Celnej nie wydał ponadto polecenia wszczęcia postępowań mających na celu unieważnienie rejestracji automatów, które zostały zabezpieczone w toku postępowań karnych i karno-skarbowych, a których funkcjonowanie budziło zastrzeżenia. Nie zlecił również kontroli innych zarejestrowanych urządzeń, choć znane były informacje o masowej skali nieprawidłowości.

Miliardowe straty

Tym samym Jacek K., jako Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Finansów i Szef Służby Celnej, nie dopełnił ciążącego na nim obowiązku nadzoru nad realizacją zadań wynikających z ustawy o grach i zakładach wzajemnych ani nadzoru nad podległymi mu departamentami i innymi jednostkami.

W ocenie prokuratury działał w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w łącznej kwocie ponad 21 miliardów złotych. Kwota to korzyść, jaką – z tytułu nieodprowadzonych do Skarbu Państwa podatków – osiągnęli właściciele „jednorękich bandytów”, czerpiący z nich zyski, mimo że urządzenia nie powinny zostać zarejestrowane jako niskohazardowe.

Zarzuty stawiane podejrzanemu obejmują okres od 2 lutego 2008 roku do 23 listopada 2009 roku oraz od 1 stycznia 2010 roku do nieustalonego dnia 2015 roku.

Podejrzani w aferze

W śledztwie dotyczącym tzw. afery hazardowej prokuratura postawiła już zarzuty przekroczenia uprawnień i niedopełnienia obowiązków w celu osiągnięcia korzyści majątkowej  (art. 231 par. 1 i 2 kodeksu karnego) 7 urzędnikom Ministerstwa Finansów. Dotyczą one rejestrowania i użytkowania automatów o niskich wygranych w okresie od listopada 2005 roku do 31 października 2009 roku.

Kontynuowanie śledztwa było możliwe dzięki decyzji Prokuratora Krajowego Bogdana Święczkowskiego, który uchylił postanowienie o umorzeniu tego postępowania i powierzył je poprzedniemu referentowi.  Poprzednie kierownictwo prokuratury nie pozwoliło mu bowiem na postawienie zarzutów byłemu wiceministrowi finansów i odebrało mu śledztwo – powiedział Zbigniew Ziobro. Prokurator Generalny dodał, że zależy mu na tym, by sprawa została wyjaśniona, albowiem nie może być tak, że budżet Państwa ponosi miliardowe straty, a osoby za to odpowiedzialne nie ponoszą żadnych konsekwencji.

Postępowania VAT-owskie

Podczas dzisiejszej konferencji Prokurator Generalny i Prokurator Krajowy wymienili również szereg działań, podejmowanych przez prokuraturę i rząd na rzecz skutecznej walki z  przestępczością VAT-owską.

Obejmując funkcję Ministra Sprawiedliwości, a później Prokuratora Generalnego deklarowałem, że konsekwentnie będziemy walczyć z miliardowymi wyłudzeniami VAT. Przed objęciem przeze mnie funkcji Prokuratora Generalnego regułą było umarzanie tego typu spraw. Jeśli już zapadał wyrok skazujący, to niemal zawsze sądy orzekały karę z warunkowym zawieszeniem jej wykonania. Czy w tej sytuacji może dziwić gigantyczna skala okradania Polski przez mafie VAT-owskie? Dlatego zmieniłem sposób pracy prokuratury i wspólnie z Prokuratorem Krajowym podjęliśmy szereg działań poprawiających skutecznych walki z tego typu przestępczością – poinformował Prokurator Generalny.

Zaliczyć do nich można wprowadzenie zmian legislacyjnych, w tym nowych przepisów o konfiskacie rozszerzonej czy przepisów przewidujących kary do 25 lat pozbawienia wolności za przestępstwa VAT-owskie; powołanie we wszystkich prokuraturach regionalnych specjalnych wydziałów do spraw przestępczości finansowo-skarbowej; powołanie Krajowej Administracji Skarbowej; prowadzenie specjalistycznych szkoleń dla setek prokuratorów, którzy zajmują się zwalczaniem tego typu przestępczości, a także przygotowanie wytycznych dla prokuratorów prowadzących sprawy przeciwko mafiom VAT – owskim.

Działania te doprowadziły do zdecydowanej poprawy wyników pracy prokuratury w zakresie zwalczania przestępczości finansowo-skarbowej.

W 2017 roku prokuratura prowadziła 915 śledztw dotyczących  uszczuplenia podatku VAT dużej wartości. Aktami oskarżenia zakończono 196 spraw. W ubiegłym roku oskarżone zostały 862 osoby, a w 2015 – 329. Prokuratorskie zarzuty usłyszało 1866 podejrzanych, a wobec 540 osób zastosowano tymczasowe aresztowania. Dwa lata wcześniej do aresztów trafiły 164 osoby. W toku prokuratorskich śledztw w ubiegłym roku zabezpieczono minie o wartości około 1 miliarda złotych, a dwa lata wcześniej było to zaledwie około 200 milionów złotych – wyliczał Prokurator Krajowy Bogdan Święczkowski.

 

– Dane te pokazują znaczący postęp w zakresie zwalczania tzw. przestępczości VAT-owskiej. Przynosi to realne przychody z VAT do budżetu Państwa. W 2017 roku z tytułu VAT wpłacono 156,8 miliarda złotych, a w 2015 roku było to zaledwie 123,1 miliarda złotych – podkreślił Zbigniew Ziobro.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (9)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:46 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:46 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}