W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków grupy przestępczej, którzy sprzedawali nieistniejące zabytkowe samochody

03.04.2018

Prokuratura Okręgowa w Tarnobrzegu wspólnie z funkcjonariuszami z Zarządu w Rzeszowie CBŚP prowadzi śledztwo dotyczące zorganizowanej grupy przestępczej. Jej członkowie dopuszczalni się oszustw przy zakupie i renowacji oraz sprzedaży zabytkowych samochodów, a także ich przywłaszczaniem. W większości przypadków wartość jednego auta przekraczała 150 tysięcy złotych. Pokrzywdzonymi były osoby z Polski oraz innych krajów Unii Europejskiej.

Grupa działała od 2015 do 2018 roku na terenie województw: podkarpackiego, świętokrzyskiego i mazowieckiego. Na skutek przestępczej działalności grupy pokrzywdzeni stracili łącznie co najmniej 3,5 miliona złotych.

Wobec podejrzanych zastosowano środki zapobiegawcze

Ustalenia poczynione w toku śledztwa pozwoliły na zatrzymanie pięciu członków tej grupy przestępczej oraz jednej osoby kierującej grupą.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Tarnobrzegu prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, a w przypadku jednej osoby kierowania tą grupą.

Na wniosek prokuratora Sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy wobec 2 podejrzanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze: poręczenia majątkowe i zakazy opuszczania kraju.

Zastosowano również zabezpieczenie majątkowe na rzeczach ruchomych i nieruchomościach należących do podejrzanych, na łączną kwotę ponad miliona złotych.

Sprawcy wprowadzali pokrzywdzonych w błąd

W toku śledztwa ustalono, że podejrzani zawierali umowy dotyczące renowacji zabytkowych samochodów znanych marek, nie mając zamiaru wywiązania się z tych umów. Właścicieli aut wprowadzano w błąd co do postępów prac renowacyjnych, prezentując fałszywą dokumentację zdjęciową. Przywłaszczane w ten sposób samochody były sprzedawane. Oferowano także do sprzedaży zabytkowe samochody, które w rzeczywistości nie istniały.

W wyniku poświadczenia nieprawdy w dokumentach przez specjalistów rejestrowano samochody, a także same karoserie, uzyskując karty ewidencyjne ruchomych zabytków techniki. Przedstawiane do sprzedaży zabytkowe samochody były oferowane kilku nabywcom jednocześnie, a kontrahenci wpłacali znaczne kwoty pieniędzy na ich zakup i renowację. Łącznie straty oszacowano na co najmniej 3,5 miliona złotych.

Dzięki intensywnej pracy policjantów i prokuratorów odzyskano mienie w postaci między innymi zabytkowych samochodów i części do ich renowacji, na łączną kwotę około 627 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (8)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:48 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:45 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}