W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej, którzy nielegalnie handlowali bronią

17.02.2017

Śląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach nadzoruje śledztwo dotyczące działania zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się międzynarodowym handlem bronią. Postępowanie to prowadzone jest przez funkcjonariuszy katowickiego CBŚP.

Czym zajmowała się grupa

W toku śledztwa ustalono, że grupa działała od 2014 roku na terenie Polski, Holandii, Czech i Słowacji. Została ona zorganizowana i była kierowana przez Piotra W. i Tomasza K. W jej skład wchodzili również między innymi Kamil B., Rafał W., Rafał M., Michał G., Grzegorz O., a także obywatele Holandii, Czech i Słowacji.

Lider grupy Piotr W., korzystając z wiedzy technicznej obywatela Czech, pozyskał informację, jak przerabiać broń pozbawioną cech użytkowych na broń ostrą. Była ona sprowadzana ze Słowacji. Przepisy obowiązujące w tym kraju pozwalają legalnie kupić broń, która została pozbawiona cech użytkowych. W myśl polskich przepisów ustawy o broni i amunicji na posiadanie takiej broni w naszym kraju  wymagane jest stosowne pozwolenie.

Zakup broni na Słowacji dokonywany był na podstawie głównie polskich i czeskich dokumentów tożsamości, które wcześniej były kradzione przez członków zorganizowanej grupy przestępczej. 

Tak zakupioną broń na Słowacji Piotr W. oraz inni członkowie grupy przemycali do Polski. W naszym kraju była ona przerabiana przez rusznikarzy, w taki sposób, że przywracano jej zdolności bojowe. Następnie broń była przemycana do krajów Unii Europejskiej, między innymi Holandii. Tam była sprzedawana.

W toku śledztwa zabezpieczono 340 sztuk broni. Ustalono ponadto, że członkowie grupy przestępczej mogli zakupić, przerobić, a następnie sprzedać około 1500 sztuk broni. Z każdego egzemplarza czerpali oni zysk na poziomie 300 proc.

Czynności w prokuraturze

Na polecenie prokuratora ze Śląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Katowicach zatrzymano 10 członków grupy, w tym jej liderów Piotra W. i Tomasza K.

Prokurator ogłosił im zarzuty dotyczące m.in. kierowania zorganizowaną grupą przestępczą lub udział w niej, handlu, wyrabiania oraz posiadania broni palnej i amunicji bez zezwolenia, a także puszczania w obieg podrobionych banknotów EURO, produkowania i sprzedaży znacznych ilości środków odurzających i substancji psychotropowych oraz szeregu innych przestępstw kryminalnych. W toku śledztwa ustalono bowiem, że członkowie grupy przestępczej, poza przemytem i handlem bronią, zajmowali się również innego rodzaju przestępczością.

Wobec czterech podejrzanych Sąd na wniosek prokuratora zastosował tymczasowe aresztowanie. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci poręczeń majątkowych i dozorów Policji.

Zabezpieczono broń i amunicję

W toku śledztwa ustalono również obywateli Polski, którzy zakupili nielegalną broń i ją posiadali. W maju 2016 roku w całym kraju policjanci CBŚP, na polecenie prokuratora, przeszukali 81 miejsc.

Na skutek tych czynności u 43 osób zabezpieczono 100 sztuk broni palnej, ponad 17 tysięcy sztuk amunicji różnego kalibru, granat F1, oraz 3 wiatrówki wymagające posiadania pozwolenia.

Prokurator ogłosił zarzuty 13 osobom. Dotyczą one nielegalnego posiadania broni palnej i amunicji. Wobec pozostałych 30 osób, u których ujawniono broń, cały czas trwają czynności procesowe mające na celu ustalenie, czy na posiadane przez nich egzemplarze broni wymagane jest pozwolenie i w związku z tym czy zasadne jest ogłoszenie im zarzutów popełnienia przestępstwa z art. 263 par. 2 kodeksu karnego.

Zatrzymania i zarzuty w tej sprawie były możliwe m.in. dzięki współpracy z policjantami ze Słowacji, Niemiec i Holandii.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:03 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:30 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}