W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

16.10.2018

Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku nadzoruje śledztwo dotyczące działalności międzynarodowej zorganizowanej grupy przestępczej.

Oszustwa podatkowe na kwotę 100 milionów złotych

Grupa działała w latach 2015 – 2016 na terenie Polski, Niemiec i Estonii. Jej członkowie zajmowali się oszustwami podatkowymi w zakresie podatku VAT na kwotę ponad 100 milionów złotych. Dokonywane były one w oparciu o poświadczające nieprawdę, nierzetelne faktury. Członkowie grupy dopuszczali się ponadto tzw. prania brudnych pieniędzy.

Przestępczy proceder związany był między innymi z obrotem metalami szlachetnymi, w tym granulatem srebra i platyną. Fikcyjny obrót towarami odbywał się przy wykorzystaniu kontrolowanych przez grupę spółek kapitałowych, które wystawiały poświadczające nieprawdę co do zaistniałego obrotu tymi towarami, nierzetelne faktury VAT oraz podrobione faktury dokumentujące fikcyjny zakres usług wykonywanych przez podstawione spółki.

Zatrzymanych zostało 3 przedsiębiorców i księgowa

W oparciu o ustalenia poczynione w toku śledztwa na polecenie prokuratora Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej zatrzymano kolejne cztery osoby zamieszane w przestępczy proceder. Zatrzymanych zostało trzech przedsiębiorców zawiadujących firmami buforami oraz księgowa obsługująca te podmioty. Na polecenie prokuratora zatrzymań dokonali wczoraj (15 października 2018 roku) funkcjonariusze CBŚP z Zarządu w Olsztynie i CBA.

Przeprowadzone zostały również przeszukania w miejscach zamieszkania zatrzymanych i siedzibach firm na terenie Warszawy i województwa mazowieckiego powiązanych z działalnością grupy przestępczej. Zabezpieczono dokumentację i nośniki komputerowe stanowiące obecnie dowody w sprawie.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Podlaskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator ogłosił im zarzuty. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej (art. 258 par. 1 kodeku karnego), poświadczenia nieprawdy w dokumentach w celu osiągnięcia korzyści majątkowej (art. 271 par. 1 i 3 kodeksu karnego) oraz pomocnictwa w popełnieniu oszustw podatkowych i narażenia na nienależny zwrot podatkowej należności publicznoprawnej (art. 18 par. 3 kodeksu karnego w związku z art. 56 par. 1 kodeksu karnego skarbowego i z art. 76 par. 1 kodeksu karnego skarbowego).

Po przesłuchaniu podejrzanych dziś (16 października 2018 roku) prokurator wystąpi do Sądu z wnioskami o zastosowanie wobec nich środków zapobiegawczych w postaci tymczasowego aresztowania.

Majątek podejrzanych został zabezpieczony

Dotychczas w toku postępowania nadzorowanego przez Podlaski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Białymstoku zarzuty usłyszało 13 osób. Wobec czterech podejrzanych stosowany jest izolacyjny środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Jeden z podejrzanych korzysta z wydanego przez Sąd listu żelaznego. Wobec pozostałych osób stosowane są środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym.

W toku postępowania zabezpieczono majątek podejrzanych o wartości ponad 5,5 miliona złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy. Niewykluczone są kolejne zatrzymania i zarzuty.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 09:35 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}