W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla członków międzynarodowej grupy przestępczej wyłudzającej VAT

16.10.2018

Na polecenie prokuratora z Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowe w Lublinie funkcjonariusze KWP w Lublinie zatrzymali 8 osób: Macieja M., Dariusza C., Kamilę K., Mariusza M., Michała P., Zbigniewa K., Huberta C. i Teresę C., którzy byli członkami międzynarodowej grupy przestępczej.

Zarzuty usłyszało osiem osób

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej prokurator przedstawił im zarzuty. Dotyczą one udziału w międzynarodowej grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT, dokonania wyłudzeń podatku VAT w kwocie co najmniej ponad 9 milionów złotych, a także podejmowania działań mających utrudnić stwierdzenie pochodzenia nielegalnie uzyskanych środków finansowych, poprzez uczestniczenie w fikcyjnych transakcjach obrotu towarami o wartości co najmniej ponad 39,5 miliona złotych.

Na wniosek prokuratora Sąd Rejonowy Lublin-Zachód w Lublinie zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec 5 podejrzanych: Macieja M., Huberta C., Dariusza C., Zbigniewa K. i Kamilki K. Wobec pozostałych trojga podejrzanych prokurator zastosował wolnościowe środki zapobiegawcze w postaci dozoru Policji, poręczenia majątkowego oraz zakazu opuszczania kraju.

Dokonano także zabezpieczenie mienia podejrzanych dokonując zajęcia mienia o łącznej wartości ponad 6,5 milionów złotych.

Obrót towarami był fikcyjny

Śledztwo Lubelskiego Wydziału Zamiejscowego Prokuratury Krajowej dotyczy działania międzynarodowej grupy przestępczej. Jej członkowi podejmowali działania mające utrudnić stwierdzenie przestępczego pochodzenia środków finansowych – tzw. pranie brudnych pieniędzy. Polegało ono na zakładaniu spółek z ograniczoną odpowiedzialnością i dokonywaniu z rachunków tych firm przelewów środków finansowych uzyskanych w drodze przestępstwa.

Członkowie tej grupy dokonywali także wyłudzeń zwrotu podatku VAT. Polskie podmioty, które wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę towarów do innych krajów Unii Europejskiej, uzyskiwały z tego tytułu prawo do odliczenia podatku VAT. Przedmiotem tych transakcji był m.in. towar w postaci granulatu bralenu oraz folii stretch. Był on wykazywany jako zbyty do firmy bułgarskiej, która po jego zakupie od polskich firm ponownie wprowadzała go do obrotu na terenie Polski, sprzedając do tych samych spółek. Po kilku transakcjach w Polsce spółki te ponownie wykazywały wewnątrzwspólnotową dostawę tych towarów do tej samej bułgarskiej spółki.

Polskie podmioty gospodarcze uzyskiwały prawo do odliczenia podatku VAT. Z uwagi na fakt, iż pierwsi nabywcy tych towarów w Polsce nie odprowadzali należnych z tego tytułu podatków, prawo do odliczenia podatku VAT eksportującym następnie ten towar nie przysługiwało.

W śledztwie ustalono, że przestępcze transakcje dotyczyły także kawy. Artykuł ten był sprzedawany do firm mających swoje siedziby m.in. w Estonii i Czechach.

W wyniku przestępczych transakcji spółki skorzystały z prawa do odliczenia łącznie kwoty co najmniej ponad 9 milionów złotych. Celem uwiarygodnienia tych transakcji wystawiane były faktury mające potwierdzać przestępcze transakcje, a także dokonywane były przelewy środków na rachunkach bankowych tych firm.

W aresztach przebywa 10 podejrzanych

Dotychczas w toku śledztwa prowadzonego przez Lubelski Wydział Zamiejscowy Prokuratury Krajowej zarzuty usłyszało 39 osób. Wobec 10 podejrzanych stosowany jest środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania.

W toku tego postępowania wszechstronnie wyjaśniane są okoliczności dotyczące działalności kilkudziesięciu różnych podmiotów gospodarczych zajmujących się wyłudzeniami zwrotu podatku VAT w ramach tzw. oszustw karuzelowych.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Materiały

Prokuratorzy i policjanci z Polski, Szwecji, Estonii, Finlandii i Łotwy rozbili międzynarodową grupę przestępczą

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 09:35 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}