W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty dla warszawskich urzędników za dziką reprywatyzację nieruchomości położonej przy ulicy Hożej 25 w Warszawie

16.11.2017

Prokuratura Regionalna we Wrocławiu prowadzi śledztwo dotyczące tzw. dzikiej reprywatyzacji warszawskich nieruchomości. W toku tego postępowania wyjaśniane są okoliczności dotyczące reprywatyzacji nieruchomości położonej w centrum Warszawy przy ulicy Hożej 25. Ustalenia poczynione w zakresie tej nieruchomości pozwoliły na ogłoszenie zarzutów pięciu urzędnikom m.st. Warszawy. Do ogłoszenia zarzutów doszło w okresie od 2 do 9 listopada 2017 roku.

Kto usłyszał zarzuty

Zarzuty usłyszeli:

  • Jakub R. – Zastępca Dyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy, posiadający pełnomocnictwo do wydawania z upoważnienia Prezydenta m.st. Warszawy decyzji administracyjnych w trybie art. 7 dekretu z 26 października 1945 roku o własności i użytkowaniu gruntów na obszarze m.st. Warszawy,
  • Mariusz P. – Kierownik Działu Nieruchomości Dekretowych m.st. Warszawy w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy,
  • Gertruda J.-F. – Naczelnik Wydziału Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy,
  • radca prawny Jerzy M., który w przeszłości pełnił funkcję koordynatora samodzielnego wieloosobowego stanowiska pracy radców prawnych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy,
  • Jacek W. – główny specjalista w Wydziale Spraw Dekretowych i Związków Wyznaniowych Biura Gospodarki Nieruchomościami Urzędu m.st. Warszawy.

Co zarzuca się podejrzanym

Prokuratura zarzuca urzędnikom stołecznego ratusza niedopełnienie ciążących na nich obowiązków i dopuszczenie do wydania korzystnych dla określonych osób decyzji dotyczącej prestiżowej nieruchomości położonej w centrum Warszawy przy ulicy Hożej 25. Chodzi o przestępstwo z art. 231 par. 1 kodeksu karnego.

Zaniechania urzędników doprowadziły do wydania 20 września 2012 roku decyzji o ustanowieniu na 99 lat prawa użytkowania wieczystego do udziału w części gruntu położonego pod powojennym budynkiem przy ulicy Hożej 25 w Warszawie na rzecz określonych osób fizycznych, w tym na rzecz znanego kupca roszczeń do warszawskich nieruchomości. Oddanie w użytkowanie wieczyste gruntu miało nastąpić z jednoczesną sprzedażą na rzecz użytkowników wieczystych lokali znajdujących się w budynku położonym na tym gruncie, które należały do m.st. Warszawy.

W toku śledztwa ustalono, że decyzja ta została wydana przez urzędników pomimo zaniechania pozyskania wszystkich dowodów niezbędnych do rozpoznania sprawy. Prawidłowe i przeprowadzone zgodne z obowiązującymi przepisami postępowanie powinno skutkować wydaniem decyzji odmownej ustanowienia użytkowania wieczystego gruntu położonego przy ulicy Hożej 25 w Warszawie na rzecz określonych osób, w tym na rzecz znanego kupca roszczeń do warszawskich nieruchomości. 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 11:06 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:08 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}