W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty i areszt dla Marka N. prowadzącego dom schronienia w Zgierzu

28.10.2016

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Łodzi funkcjonariusze policji Komendy Wojewódzkiej Policji w Łodzi dzisiaj w godzinach rannych zatrzymali Marka N. - mężczyznę prowadzącego w Zgierzu Dom Schronienia dla Potrzebujących, Bezdomnych, Starszych i Samotnej matki im. Bł. Matki Teresy. 

Po przewiezieniu do prokuratury usłyszał on zarzuty dotyczące znęcania się nad 19 podopiecznymi i narażenia 5 z nich na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia bądź ciężkiego uszczerbku na zdrowiu. Kolejny zarzut to usiłowanie oszustwa.

Podejrzanemu grozi kara pozbawienia wolności w wymiarze do 8 lat.

Możliwe rozszerzenie zarzutów

Przedstawione w tej sprawie zarzuty to efekt ustaleń poczynionych w śledztwie prowadzonym przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi, funkcjonariuszy KWP w Łodzi i KPP w Zgierzu.

W toku śledztwa badana jest sytuacja podopiecznych w placówce w Zgierzu, prowadzonej przez Marka N. Placówka wpisana była do rejestru noclegowni. Jej faktyczna działalność miała jednak znacznie szersze ramy, sprowadzające się do sprawowania stałej opieki nad osobami niepełnosprawnymi, przewlekle chorymi i w podeszłym wieku. Tego typu działalność prowadzona była bez zgody Wojewody Łódzkiego. Mimo braku możliwości zapewnienia właściwej opieki, zwłaszcza medycznej, przyjmowano tam osoby nieporadne, obłożnie chore, niezdolne do samodzielnej egzystencji. W odniesieniu do części podopiecznych można mówić także o pozbawieniu ich środków pozwalających na samodzielne utrzymanie. Wszystko to powodowało, że pomiędzy prowadzącym ośrodek, a pozostającymi w nich osobami istniał stosunek zależności. W placówce nie zapewniono jednakże niezbędnej opieki, warunków bytowych i sanitarnych, umieszczając podopiecznych w wieloosobowych, przeludnionych pomieszczeniach, bez należytej obsługi higienicznej, dbałości o zapewnienie odpowiedniego wyżywienia, utrzymanie czystości, mycie, zmianę pościeli, bielizny i ubrań, konsekwencją czego było m.in. szerzenie się wszawicy i świerzbu.

Podopiecznym nie zapewniono koniecznej opieki medycznej, farmakologicznej i rehabilitacyjnej, adekwatnej do stwierdzanych schorzeń. Niejednokrotnie nie podawano wszystkich niezbędnych lekarstw, ignorowano informacje o krytycznym stanie zdrowia pensjonariuszy. Efektem czego były cierpienia fizyczne i psychiczne co najmniej 19 podopiecznych, którzy przebywali w tej placówce.

Zebrane do tej pory dowody dostarczyły też podstawy do stwierdzenia, że w odniesieniu do 5 z podopiecznych placówki, którzy później zmarli, można mówić co najmniej o narażeniu ich życia i zdrowia na bezpośrednie niebezpieczeństwo. Prokuratura oczekuje bowiem na dokładne ustalenia wyników sądowo – lekarskich sekcji zwłok. Po ustaleniu przyczyny śmierci możliwe będzie stwierdzenie, czy pomiędzy poszczególnymi zgonami, a ewentualnymi zaniedbaniami w zakresie sprawowania opieki, zachodzi związek przyczynowy. Tym samym prawdopodobne jest dalsze poszerzenie zarzutów.

Próba wyłudzenia świadczenia

Przedstawiony podejrzanemu zarzut dotyczący oszustwa łączy się z próbą wyłudzenia na szkodę Urzędu Gminy w Oporowie kwoty 700 złotych, która miała być przeznaczona na pokrycie kosztów pobytu podopiecznego, który trafił tam przewieziony kilka dni przed śmiercią ze szpitala w Kutnie. Przedłożona pracownikom ośrodka pomocy społecznej oferta i składanie zapewnienia nie były zgodne z prawdą i w praktyce nie było szans na ich realizacje. Dotyczyły bowiem nie tylko zapewnienia schronienia, ale także pełnego wyżywienia w formie czterech posiłków dziennie, zajęć terapii grupowej oraz indywidualnych konsultacji psychologicznych.

Wniosek o areszt

Do śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Okręgową w Łodzi dołączone zostało postępowanie, które toczyło się dotychczas w Prokuraturze Okręgowej Warszawa – Praga. Dotyczy ono wcześniejszego okresu, kiedy to Marek N. prowadził placówkę w Działach Czarnowskich.

Analiza  materiałów zebranych przez prokuraturę warszawską dostarczyła podstaw do poszerzenia zarzutów o kolejne przestępstwo oszustwa. Dotychczas w śledztwie tym zebrano bardzo obszerny materiał dowodowy, obejmujący wiele wątków, który być może doprowadzi do poszerzenia zarzutów przedstawionych Markowi N.

Po wykonaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanego prokurator zdecydował o wystąpienie do sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec podejrzanego tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy.

W dniu dzisiejszym (28.10.2016 r.) sąd uwzględnił wniosek prokuratora i tymczasowo aresztował Marka N. na 3 miesiące. 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 12:08 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 05:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}