W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się oszustwami podatkowymi w obrocie materiałami budowlanymi

23.05.2022

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Bydgoszczy współpracujący funkcjonariusze CBŚP Zarządu w Bydgoszczy i Kujawsko – Pomorskiego Urzędu Celno – Skarbowego w Toruniu dokonali zatrzymania 12 osób wchodzących w skład zorganizowanej grupy przestępczej, której działania miały na celu popełnianie przestępstw karnych oraz karnych skarbowych skutkujących stratami Skarbu Państwa w kwocie ok. 8 mln. złotych.

grafika przedstawiająca młotek sędziowski na tle paragrafu i wagi sprawiedliwości

Przestępstwa zarzucane podejrzanym to, obok działania w zorganizowanej grupie przestępczej, przestępstwa poświadczania nieprawdy w dokumentach podatkowych oraz przestępstwa skarbowe skutkujące uszczupleniami Skarbu Państwa w wielkich rozmiarach.

Działalność zorganizowanej grupy przestępczej

Z dowodów zgromadzonych w śledztwie wynika, że grupa przestępcza, którą kierowała 47-letnia mieszkanka powiatu bydgoskiego, działała co najmniej od 2018 roku do września 2021 roku. Jej członkowie funkcjonując w ramach różnych podmiotów gospodarczych, wystawiali nierzetelne faktury VAT, pozorujące obrót materiałami budowlanymi oraz zatrudnienie pracowników budowlanych w ramach świadczonych usług pracy tzw. leasing pracowniczy. Mechanizm działania grupy polegał na typowej dla tego profilu przestępczości „optymalizacji podatkowej” tj. kupnie kosztów mających na celu obniżenie podatku należnego przez nabywców fikcyjnych faktur wystawianych na firmy-słupy. Sprawcy wystawiali, przyjmowali i ewidencjonowali fikcyjne faktury VAT, sztucznie zawyżając koszty uzyskania przychodu, a następnie je ewidencjonowali w poszczególnych urzędach skarbowych wprowadzając w błąd co do faktycznego stanu rozliczeń, a przez to do niekorzystnego rozporządzenia mieniem Skarbu Państwa. Szacuje się, że działalność grupy doprowadziła do uszczuplenia w kwocie ok. 8 mln. złotych.

Zatrzymania i zastosowane środki zapobiegawcze

Łącznie w sprawie zarzuty usłyszało 13 podejrzanych. Dwoje z nich w tym kierująca grupą przestępczą kobieta, zostało tymczasowo aresztowanych. Wobec pozostałych podejrzanych prokurator zastosował środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci poręczenia majątkowego, dozoru Policji oraz zakazu opuszczania kraju.

Zabezpieczenie na prawie 4 mln. złotych

W celu zabezpieczenia wykonania przyszłych kar i środków o charakterze finansowym, prokurator zabezpieczył na majątku podejrzanych mienie w postaci m. in. nieruchomości oraz wierzytelności o łącznej wartości niespełna 4 mln. zł.

Podejrzanym grożą surowe kary pozbawienia wolności, a dwojgu z nich nawet do 25 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}