W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zarzuty za wyłudzenie 300 milionów złotych VAT w związku z obrotem paliwami i luksusowymi samochodami

06.03.2018

W ramach walki ze zorganizowaną przestępczością podatkową Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu nadzoruje śledztwo przeciwko grupie przestępczej zajmującej się wyłudzeniami podatku VAT od transakcji dotyczących obrotu paliwami i luksusowymi samochodami. Szacowana kwota wyłudzeń wynosi około 300 milionów złotych. Śledztwo jest prowadzone przez funkcjonariuszy Komendy Wojewódzkiej Policji oraz Komendy Miejskiej Policji we Wrocławiu.

Zawodowa księgowa została zatrzymana

Dotychczas w toku śledztwa zarzuty popełnienia przestępstw, w tym skarbowych, przedstawiono ponad 40 osobom. W dniu 28 lutego 2018 roku policjanci KWP we Wrocławiu dokonali kolejnego zatrzymania w sprawie.

Podejrzana, jako zawodowa księgowa, miała za zadanie sprawować nadzór nad dokumentacją, w tym księgową i związaną z obrotem towarami i z funkcjonowaniem zaangażowanych w proceder spółek. Swoje działania podejmowała ona po to, aby właściwe urzędy skarbowe nie nabrały podejrzeń, co do nieprawidłowości w ich działalności. Jednocześnie tak wytworzone dokumenty miały ukryć podmiot i osoby, które rzeczywiście były odpowiedzialne za nieodprowadzanie należnych podatków z tytułu sprowadzania i dystrybucji paliw na terenie Polski.

Podejrzana została tymczasowo aresztowana

Podejrzana została doprowadzona do Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Tam prokurator ogłosił jej zarzuty dotyczące między innymi udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodności dokumentów i oszustw, w tym skarbowych.

Za zarzucane czyny grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy od lat 10, a także istotne kary finansowe.

Z uwagi na istotna rolę podejrzanej w procederze prokurator wystąpił z wnioskiem o zastosowanie wobec niej środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania.

Postanowieniem z 2 marca 2018 roku Sąd przychylił się do wniosku prokuratora i orzekł o trzymiesięcznym areszcie dla podejrzanej.

Istotnymi czynnikami warunkującymi rozwój zorganizowanej przestępczości gospodarczo-podatkowej jest wykorzystywanie i angażowanie w struktury osób posiadających fachową wiedzę z zakresu prawa, finansów i podatków. Bez ich udziału wiele z nielegalnych przedsięwzięć nie byłoby w stanie funkcjonować, ani tym bardziej osiągać wysokich nielegalnych profitów.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
10.08.2021 14:05 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:54 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}