W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków grupy, która wprowadziła miliony papierosów do obrotu

30.06.2020

Na polecenie Prokuratury Okręgowej we Włocławku policjanci CBŚP zatrzymali 12 osób, w wieku od 30 do 60 lat, w związku ze śledztwem dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej wprowadzającej do obrotu nielegalne wyroby tytoniowe pochodzące z przemytu oraz z nielegalnych fabryk. W czynnościach brali również udział funkcjonariusze KAS. Zatrzymania zostały przeprowadzone na terenie dziewięciu województw: kujawsko-pomorskiego, mazowieckiego, małopolskiego, pomorskiego, dolnośląskiego, zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, łódzkiego i podkarpackiego. Ponadto przeszukano 19 obiektów, w tym mieszkania oraz bary, zabezpieczając przy tym nielegalne papierosy, amfetaminę, sprzęt elektroniczny i dokumentację.

Usłyszeli prokuratorskie zarzuty

Zatrzymanych doprowadzono do Prokuratury Okręgowej we Włocławku, gdzie usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karnoskarbowych. Ponadto jedna z osób podejrzana jest  o kierowanie tą grupą, pranie pieniędzy oraz posiadanie narkotyków.

Środki zapobiegawcze

Na wniosek Prokuratury Okręgowej we Włocławku sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania wobec podejrzanego o kierowanie grupą przestępczą.

Po wykonaniu czynności z pozostałymi podejrzanymi prokurator podjął decyzję o zastosowaniu środków o charakterze wolnościowym w postaci dozorów Policji, zakazów opuszczania kraju i poręczeń majątkowych .

Ponadto do sprawy zabezpieczono mienie w postaci samochodów wartych łącznie około 400 tysięcy złotych.

Mogli „zarobić” około 1,5 miliona złotych

Z ustaleń śledztwa wynika, że grupa działała od 2018 roku i pozyskiwała wyroby tytoniowe zza wschodniej granicy, głównie z Ukrainy i Białorusi. Przemycony towar był sprzedawany poprzez portale internetowe, a następnie trafiał na bazary czy do barów. Grupa mogła wprowadzić na rynek około 3 milionów nielegalnych papierosów. Wszystko wskazuje na to, że członkowie grupy na tej działalności mogli zarobić około 1,5 miliona złotych, a Skarb Państwa stracić około 3,5 miliona złotych.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

Zdjęcia (4)

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:11 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:00 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}