W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania członków polsko – ukraińskiej grupy przestępczej wyłudzającą VAT

25.11.2022

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku, funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Gdańsku oraz Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego zatrzymali 20 osób - członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się wyłudzaniem podatku VAT. Zatrzymani – wśród których jest 10 obywateli Ukrainy - to zarówno organizatorzy procederu, osoby zajmujące się obsługą księgową, jak i osoby, które w dokumentach spółek figurowały jako udziałowcy oraz prezesi zarządów.

VAT

Nierzetelne faktury na 23 mln zł

W Prokuraturze Regionalnej w Gdańsku usłyszeli zarzuty kierowania i udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, popełnienia przestępstw przeciwko wiarygodnością dokumentów oraz przestępstw karnoskarbowych związanych z wyłudzeniami należności publicznoprawnych,  w tym VAT.  Zarzuty dotyczą wystawienia i posłużenia się nierzetelnymi fakturami na kwotę ponad 23 milionów złotych, w wyniku czego doszło do uszczuplenia i nienależnego zwrotu podatkowej należności publicznoprawnej wielkiej wartości w łącznej kwocie ponad 8 milionów złotych.

Areszty wobec 6 podejrzanych

Na wniosek prokuratora wobec 6 podejrzanych sąd zastosował środki zapobiegawcze w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec pozostałych zastosowano poręczenia majątkowe zakazy opuszczenia kraju oraz zakazu kontaktowania się z określonymi osobami.

Przeszukania w siedzibach 22 spółek

W ramach prowadzonych czynności przeszukano biura rachunkowe, miejsca zamieszkania podejrzanych, a także siedziby 22 spółek uczestniczących w przestępczym procederze. Zabezpieczono między innymi gotówkę oraz samochody o wartości nie mniejszej niż 500 tysięcy złotych. Ponadto w celu pozyskania materiału dowodowego, w tym dokumentacji dotyczącej spółek, funkcjonariusze Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów wykonywali czynności także w Pierwszym Urzędzie Skarbowym w Gdańsku.

Ustalenia śledztwa

W toku śledztwa prowadzonego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku wspólnie z funkcjonariusze Centralnego Biura Śledczego Policji Zarządu w Gdańsku oraz Pomorskiego Urzędu Celno - Skarbowego ustalono, że w latach 2018 – 2020 polsko ukraińska grupa przestępcza, działająca na terenie województwa pomorskiego, kujawsko- pomorskiego i wielkopolskiego zajmowała się tworzeniem sieci spółek z branży budowlanej i spawalniczej. Utworzone spółki poza rzeczywistymi zdarzeniami gospodarczymi, za pomocą stwierdzających nieprawdę faktur, tworzyły koszty spółkom powiązanym osobowo i kapitałowo. Podmioty te dzięki temu miały możliwość dokonywania obniżenia podatku należnego VAT o podatek naliczony z kwot wynikających z nierzetelnych faktur.

W spółkach tych, powiązanych kapitałowo z liderem grupy przestępczej, jako prezesów zarządów ustanawiano obywateli Ukrainy,  którym przekazywano w sposób fikcyjny dokumentację spółek. W rzeczywistości wszystkie decyzje gospodarcze oraz związane z tworzeniem dokumentacji podejmowane były przez kierującego zorganizowaną grupą przestępczą mieszkańca Gdańska, posiadającego obywatelstwo polskie i ukraińskie.

Wstępne ustalenia wskazują, że wytworzone przez powiązane podmioty nierzetelne faktury opiewały na kwotę ponad 23 mln zł, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności publicznoprawnych w kwocie nie mniejszej niż 8 mln zł.

Podejrzanym grozą kary do 10 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}