W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i areszty w śledztwie dotyczącym międzynarodowej grupy przestępczej zajmującej się przemytem imigrantów z Azji i Afryki na terytorium Polski i pozostałych krajów UE

15.06.2023

W prowadzonym przez Prokuraturę Rejonową w Garwolinie śledztwie funkcjonariusze Zarządu w Radomiu Centralnego Biura Śledczego Policji wspólnie z funkcjonariuszami Śląskiego i Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej zatrzymali członków zorganizowanej, międzynarodowej grupy przestępczej, zajmującej się organizowaniem innym osobom, wbrew obowiązującym przepisom prawa, przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej.

czarne kajdanki

Na wniosek prokuratora sąd zastosował areszt wobec 4 podejrzanych

Zarzuty popełnienia przestępstw polegających na organizowaniu innym osobom nielegalnego przekraczania granicy Rzeczpospolitej Polskiej w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, przedstawiono pięciu osobom: dwóm obywatelom Islamskiej Republiki Pakistanu, dwóm obywatelom Republiki Indii oraz obywatelowi Republiki Tadżykistanu. Podejrzani przebywali legalnie na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.

Wobec czterech podejrzanych na wniosek prokuratora, sąd zastosował środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania. Wobec jednego zastosowano dozór policji połączony z zakazem opuszczania kraju. Przestępstwa, których popełnienie zarzucono podejrzanym zagrożone są  karą pozbawienia wolności do lat 8.

Mechanizm działania grupy

Z ustaleń postępowania wynika, że grupa zorganizowała nielegalne przekroczenie granicy Rzeczpospolitej Polskiej łącznie 38 osobom, m.in. z krajów z Azji i Afryki. Migranci po przekroczeniu, przy pomocy członków grupy, granicy litewsko-polskiej oraz białorusko-polskiej, byli umieszczani czasowo w uprzednio przygotowanych miejscach na terytorium Polski, a następnie organizowano im przekroczenie granicy Unii Europejskiej.  Członkowie grupy przestępczej żądali od nielegalnych migrantów kwoty 5 tysięcy euro za przemycenie ich do Polski i 10 tysięcy euro, jeśli krajem docelowym miała np. Wielka Brytania.

Sprawa ma wielowątkowy i rozwojowy charakter.

Dział Prasowy 

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}