W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i zarzuty w śledztwie dotyczącym zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem wyrobów tytoniowych i paliw

18.05.2022

W śledztwie Prokuratury Regionalnej w Gdańsku funkcjonariusze Morskiego Oddziału Straży Granicznej wraz z funkcjonariuszami Biura Inspekcji Wewnętrznej Ministerstwa Finansów 9 maja 2022 roku zatrzymali 7 osób związanych z procederem przemytu papierosów i paliw przez przejście graniczne w Bezledach.

paragraf - grafika

Zatrzymani usłyszeli zarzuty udział w okresie od stycznia 2018 roku do lutego 2020 roku w zorganizowanej grupie przestępczej działającej na terenie województwa warmińsko – mazurskiego i pomorskiego, zajmującej się przywozem z Obwodu Kaliningradzkiego wyrobów tytoniowych bez polskich znaków oraz paliw nie będących przedmiotem zgłoszenia celnego, w wyniku czego doszło do uszczuplenia należności celnych, a także podatku akcyzowego oraz podatku od towarów i usług. Dwóm podejrzanym zarzucono również wręczenie korzyści majątkowych funkcjonariuszom publicznym, pracownikom Służby Celno – Skarbowej, wykonującym czynności na polsko – rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach, w zamian za odstąpienie od kontroli samochodów i przewożonego bagażu.  

Zarzuty dla funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej

Zgromadzony w tym ostatnim wątku śledztwa materiał dowodowy dał podstawy do zatrzymania i ogłoszenia korupcyjnych zarzutów 9 funkcjonariuszom celno-skarbowym. Dotyczą one działania w celu osiągnięcia korzyści majątkowej w związku z pełnieniem funkcji publicznej i przyjmowania korzyści majątkowych w postaci pieniędzy za zachowanie stanowiące naruszenie przepisów prawa, polegające na odstąpieniu od dokonania szczegółowej kontroli osób, towarów i samochodów wjeżdżających na teren Polski przez polsko – rosyjskie przejście graniczne w Bezledach, ułatwiając tym samym przewóz wyrobów akcyzowych w postaci papierosów różnych marek bez polskich znaków akcyzy oraz paliwa, z którego to porcederu uczynili sobie stałe źródło dochodu.  

Ustalenia śledztwa Prokuratury Regionalnej w Gdańsku

Wyroby tytoniowe – głównie papierosy różnych marek a także tytoń i susz tytoniowy, ukrywane były w samochodach, we wcześniej do tego przygotowanych skrytkach, którymi to pojazdami przekraczano granicę polsko – rosyjską. Następnie wyroby te – bez polskich znaków akcyzy i stanowiące przedmiot przestępstwa, przewożone były do miejscowości Susz oraz na teren Słupska, skąd dystrybuowane były okolicznym mieszkańcom. Przemycony olej napędowy i benzynę, po zlaniu do zbiorników na terenie wynajmowanej przez przestępców hali, sprzedawano bezpośrednio mieszkańcom Bartoszyc i okolic. W toku śledztwa potwierdzono także, iż w związku z przemytem wyrobów tytoniowych i paliw dochodziło do zachowań o charakterze korupcyjnym. Osoby zajmujące się przemytem udzielały funkcjonariuszom Służby Celno – Skarbowej wykonującym czynności na polsko – rosyjskim przejściu granicznym w Bezledach korzyści majątkowej w  zamian za odstąpienie od kontroli samochodu i przewożonego bagażu

Straty Skarbu Państwa na kwotę prawie 6 milionów złotych.

Z dotychczasowych ustaleń wynika, iż łącznie w okresie działalności grupy nielegalnie wprowadzono na terytorium RP wyroby akcyzowe w postaci około 5 mln. sztuk papierosów, krajanki tytoniowej w ilości 3.900 kg i suszu tytoniowego w ilości 1800 kilogramów. Wysokość uszczuplonych należności publicznoprawnych w postaci cła, podatku akcyzowego i podatku od towarów i usług, według jedynie wstępnych ustaleń, wyniosła prawie 5,8 mln zł.  

Areszty dla podejrzanych

Po wykonaniu czynności z zatrzymanymi Prokurator wystąpił do Sądu z wnioskiem o zastosowanie wobec 4 członków zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się przemytem i 9 funkcjonariuszy środka zapobiegawczego w postaci tymczasowego aresztowania. Sąd przychylił się do 6 wniosków Prokuratury i zastosował tymczasowe aresztowanie wobec czwórki przemytników oraz dwóch funkcjonariuszy Służby Celno-Skarbowej.

Wobec pozostałych członków grupy przestępczej zastosowano dozór policji, poręczenie majątkowe oraz zakaz opuszczania kraju.

Zabezpieczenia majątkowe

Na mieniu podejrzanych o przemyt wyrobów tytoniowych i paliw jak i podejrzanych o korupcję funkcjonariuszy dokonano zabezpieczenia majątkowego na poczet przyszłych kar i środków karnych. Zabezpieczono miedzy innymi pieniądze w walucie polskiej i obcej,  6  samochodów osobowych, motocykl oraz monety kolekcjonerskie o wartości 30 tysięcy złotych.

Sprawa ma charakter rozwojowy.

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

{"register":{"columns":[]}}