W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania i zarzuty w sprawie dotyczącej odwróconego łańcucha dystrybucji leków

22.05.2018

W toku śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku wczoraj (21 maja 2018 roku) funkcjonariusze CBA zatrzymali 7 osób uczestniczących w procederze tzw. odwróconego łańcucha dystrybucji leków.

Po doprowadzeniu zatrzymanych do Prokuratury Okręgowej w Białymstoku dziś (22 maja 2018 roku) prokurator ogłosi im zarzuty. Po zakończeniu wszystkich czynności procesowych zostaną podjęte decyzje dotyczące ewentualnego zastosowania wobec podejrzanych środków zapobiegawczych w tym ewentualnego wystąpienia do Sądu z wnioskami o zastosowanie wobec nich tymczasowego aresztowania.

W toku śledztwa prowadzonego w Prokuraturze Okręgowej w Białymstoku ustalono, że podejrzani, działając w zorganizowanej grupie przestępczej, w latach 2017 – 2018 z około 6,5 tysiąca aptek ogólnodostępnych wykupili leki o wartości około 100 miliona złotych. Następnie były one odsprzedawane poza terytorium Polski.

Produkty lecznicze nabywano na podstawie nierzetelnych zapotrzebowani, wystawianych przez uczestniczącego w grupie przestępczej lekarza. Wedle tych dokumentów miały być one wykorzystywane w działalności kontrolowanej przez tę grupę przychodni. W rzeczywistości nie były one przeznaczone dla pacjentów, lecz podlegały przeniesieniu do powiązanej z przychodnią hurtowni farmaceutycznej, za pośrednictwem której dokonywano dalszej ich odsprzedaży poza granice Polski.

Procederem objęte były między innymi leki przeciwnowotworowe, przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe, w tym takie, których dostępność na terenie Polski była ograniczona.

Śledztwo Prokuratury Okręgowej w Białymstoku zostało zainicjowane na podstawie materiałów niejawnych. Obejmuje ono przede wszystkim wątki naruszenia zakazu zbywania produktów leczniczych z aptek ogólnodostępnych do hurtowni farmaceutycznych, kierowania i uczestnictwa w zorganizowanej grupie przestępczej, a także poświadczania nieprawdy w zapotrzebowaniach stanowiących podstawę nabycia leków z aptek oraz prania brudnych pieniędzy. Są to czyny zabronione określone w art. 126b ustawy z 6 września 2001 roku Prawo farmaceutyczne oraz w art. 258 kodeksu karnego, art. 271 kodeksu karnego i art. 299 kodeksu karnego.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
11.08.2021 10:07 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 04:35 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}