W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w śledztwie Prokuratury Regionalnej w Warszawie dotyczącym zorganizowanej grupy zajmującej się fikcyjnym obrotem urządzeniami elektronicznymi

25.06.2020

Na polecenie Prokuratury Regionalnej w Warszawie funkcjonariusze CBA zatrzymali 8 osób związanych z procederem wielomilionowych uszczupleń podatkowych na szkodę Skarbu Państwa w związku z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej zajmującej się fikcyjnym obrotem urządzeniami elektronicznymi przez podmioty krajowe i zagraniczne. Wśród zatrzymanych są członkowie grupy będący obywatelami Polski oraz obcokrajowcy, którzy wykonywali określone czynności w ramach podmiotów gospodarczych, służące organizowaniu fikcyjnego obrotu towarem poprzez zamówienia i dystrybucję do eksporterów.

Co zarzuca się zatrzymanym

Zatrzymani usłyszeli prokuratorskie zarzuty udziału w zorganizowanej grupie mającej na celu popełnianie przestępstw karnych i przestępstw skarbowych związanych z uszczupleniem należnego Skarbowi Państwa podatku od towarów i usług poprzez zawyżanie w składanych deklaracjach podatkowych VAT-7 naliczonego podatku VAT przy wykorzystaniu mechanizmu tzw. „znikającego podatnika” i „karuzeli podatkowej”.
Członkowie grupy działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej, tworzyli i posługiwali się poświadczającą nieprawdę dokumentacją księgową dla wprowadzenia w błąd pracowników organów podatkowych co do zdarzeń gospodarczych wskazywanych w dokumentacji księgowej oraz nierzetelnych fakturach VAT.
Podejrzanym grozi kara pozbawienia wolności do lat 10 oraz kara grzywny.

Środki zapobiegawcze

Po wykonywaniu czynności procesowych z udziałem podejrzanych, skierowano wnioski do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec 4 osób, a wobec pozostałych zastosowane zostały środki zapobiegawcze o charakterze wolnościowym w postaci m.in. dozorów Policji połączonych z zakazem kontaktowania się współpodejrzanych między sobą oraz zakazów opuszczania kraju wraz z zatrzymaniem paszportów.

Przeszukano blisko 40 biur w całym kraju

Zatrzymania połączone były z przeszukaniem blisko 40 biur spółek na terenie kraju. Spółki te były wykorzystywane wraz z zagranicznymi podmiotami gospodarczymi do fikcyjnego łańcucha dostaw na rynek wspólnotowy, szerokorozumianego asortymentu urządzeń elektronicznych oraz oświetlenia LED z ustalonego podmiotu w Hongkongu, którym zarządzał mężczyzna posiadający chińskie oraz brytyjskie obywatelstwo.

Ustalenia śledztwa

Zorganizowana grupa była założona i kierowana przez ustaloną w śledztwie osobę oraz miała na celu popełnianie przestępstw karnych i przestępstw skarbowych, do których doszło w okresie od co najmniej stycznia 2018 roku do marca 2019 roku na terenie Polski, w tym w Warszawie oraz w innych krajach europejskich a także pozaeuropejskich.
Osoba kierująca grupą pełniła funkcję Prezesa Zarządu głównej spółki z siedzibą w Polsce oraz koordynowała działalnością związanych z nią krajowych i zagranicznych podmiotów gospodarczych, polecając członkom grupy określone czynności oraz nadzorując ich realizację. W ramach badanego wątku procesowego stwierdzono, że sprawcy doprowadzili do uszczupleń należnego podatku od towarów i usług na szkodę Skarbu Państwa w kwocie sięgającej 30 milionów złotych.

Działania grupy

Członkowie grupy podejmowali niezgodne z prawem działania służące uniknięciu obowiązków podatkowych związanych z koniecznością ponoszenia kosztów przy dystrybucji produktów na terenie Polski w wysokości 23% stawki podstawowej podatku od towarów i usług poprzez stworzenie fikcyjnego łańcucha dostaw urządzeń elektronicznych (w tym między innymi elektrycznych hulajnóg) oraz oświetlenia LED.
W tym celu sprawcy wykorzystywali podmioty gospodarcze krajowe i zagraniczne spośród zakupionych spółek określanych mianem „znikających podatników” oraz spółek „buforów”, których rolą było utrudnianie ewentualnego postępowania, zatarcie powiązań osobowo – finansowych oraz uwiarygodnienie transakcji dokumentowanych fakturami. Jednocześnie dla uniknięcia należnej wysokości podatku VAT sprawcy stworzyli pozorny zbyt towarów do spółek eksportowych, które następnie dokonywały fikcyjnych transakcji zbycia do spółek zagranicznych, aby w ten sposób „odkupić” towar przez podmioty zarządzane przez kierownika grupy.

Kolejne działania w śledztwie

Ostatnie zatrzymania to wynik kolejnych działań procesowych w wieloosobowym śledztwie, w którym uzyskane dowody pozwoliły na ustalenie struktury zorganizowanej grupy oraz związanych z nią osób.
Śledztwo ma charakter rozwojowy, realizowane są czynności zmierzające do zatrzymania pozostałych osób związanych z ujawnionymi przestępstwami oraz ustaleniu kolejnych podmiotów gospodarczych biorących udział w tym procederze.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 14:18 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:01 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}