W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania w związku z zarzutami niegospodarności w spółce LOTOS S.A.

30.01.2019

Wczoraj (29 stycznia 2019 roku) w godzinach porannych, w ramach śledztwa nadzorowanego przez Prokuraturę Regionalną w Gdańsku, agenci CBA zatrzymali 4 osoby w związku z zarzutami dotyczącymi niegospodarności w zarządzaniu mieniem LOTOS S.A. To efekt śledztwa dotyczącego działalności podmiotu prowadzącego usługi w zakresie doradztwa biznesowego.

Wśród zatrzymanych jest Paweł O. (były Prezes Zarządu), Adam L. (zastępca Dyrektora Generalnego) oraz Marta Z.G. (kierownik jednej z komórek organizacyjnych tej spółki). Czwartym z zatrzymanych jest Tomasz S. prowadzący działalność gospodarczą w zakresie doradztwa biznesowego.

Zarzuty wyrządzenia znacznej szkody majątkowej 

Zatrzymani zostali doprowadzeni do Prokuratury Regionalnej w Gdańsku. Pawłowi O. i Adamowi L. prokurator przedstawił zarzut wyrządzenia spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych poprzez zawarcie, w roku 2011, z jednym z podmiotów zewnętrznych, fikcyjnej umowy o świadczenie usług doradczych. Umowa ta została zawarta z jednoczesnym pominięciem obowiązujących w spółce procedur dotyczących zakupu w trybie negocjacyjnym.

Pomocnictwo do popełnienia przestępstwa  

Marcie Z.-G. przedstawiono zarzut pomocnictwa do tego przestępstwa. Zachowanie podejrzanej polegało na tym, że niedopełniła ona swych obowiązków w zakresie nadzoru nad stosowaniem procedur wyboru kontrahenta i tym samym umożliwiła popełnienie przestępstwa polegającego na wyrządzeniu spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej.

Wystawiał faktury na fikcyjne usługi 

Tomaszowi S. ogłoszono zarzuty dotyczące wyrządzenia Spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych poprzez podpisanie umowy na fikcyjne usługi, a następnie wystawianie faktur umożliwiających dokonywanie płatności za nierealizowane czynności.

Po wykonaniu czynności z udziałem podejrzanych prokurator podejmie decyzje w zakresie środków zapobiegawczych.

Za przestępstwa zarzucane zatrzymanym grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Dział Prasowy
Prokuratura Krajowa 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
12.08.2021 12:54 Szczepaniak Adrian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 03:52 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}