W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zatrzymania związane z oszustwami podatkowymi w handlu olejami roślinnymi

18.02.2021

Na polecenie Prokuratury Okręgowej w Poznaniu funkcjonariusze Centralnego Biura Antykorupcyjnego Delegatury w Bydgoszczy 16 lutego 2021 r. zatrzymali osoby związane z działalnością zorganizowanej grupy przestępczej prowadzącej fikcyjny handel olejami roślinnymi i zajmującej się praniem pieniędzy oraz wystawianiem fałszywych faktur.

Łącznie zatrzymano 12 osób, w tym jedną w Berlinie na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania. Na terenie kraju, a także w Niemczech przeszukano miejsca pobytu zatrzymanych oraz siedziby podmiotów gospodarczych powiązanych z fikcyjnym obrotem olejami roślinnymi. Czynności w Polsce obejmowały swoim zasięgiem województwa kujawsko pomorskie, podkarpackie, wielkopolskie, śląskie oraz mazowieckie.

 

Ustalenia śledztwa

Powyższe działania są efektem prowadzonego w tej sprawie śledztwa, zainicjowanego zawiadomieniem Generalnego Inspektora Informacji Finansowej. W jego toku ustalono, że w latach 2017-2019 na terenie Poznania, Bydgoszczy i innych miejscowości w kraju – w ramach zorganizowanej grupy przestępczej o zaawansowanej strukturze organizacyjnej – stworzono kilkadziesiąt fikcyjnych podmiotów, które pełniły funkcje tzw. „znikających podatników” lub „buforów” i uczestniczyły w łańcuchach transakcji olejem (rzepakowym, słonecznikowym, sojowym, kukurydzianym). Spółki te nie prowadziły działalności gospodarczej. Wystawiały jedynie „puste” faktury, a następnie znikały i pozostawiały po sobie nieuregulowane kwoty należnego podatku, odliczanego przez kolejne podmioty. Szacowana suma uszczuplonych dochodów Skarbu Państwa wynosi niemal 80 milionów złotych.

 

Zarzuty tzw. „zbrodni vatowskiej”

Wobec ośmiorga podejrzanych prokurator skierował do sądu wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Wśród nich jest kierujący grupą oraz jej członkowie. Stawiane tym osobom zarzuty obejmują również przestępstwa karnoskarbowe oraz zbrodnie Vat – owskie, a także pranie brudnych pieniędzy. Wobec dwojga pozostałych zatrzymanych zastosowano poręczenie majątkowe. Wobec zatrzymanego na terenie Niemiec wdrożona zostanie procedura związana z przekazaniem go polskim organom ścigania.

 

Podejrzanym za zarzucane przestępstwa grozi kara do 10 lat pozbawienia wolności, zaś tym, którym zarzucono popełnienie zbrodni Vat – owskiej, czyli przestępstwa z art. 277a § 1 k.k. kara w granicach od 5 do 25 lat.

 

Dział Prasowy

Prokuratura Krajowa

 

Informacje o publikacji dokumentu
Ostatnia modyfikacja:
09.08.2021 09:15 Nadolny Damian
Pierwsza publikacja:
17.06.2021 02:46 administrator gov.pl
{"register":{"columns":[]}}