W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Historia szkoły

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie została powołana  przez Ministra Kultury i Sztuki w dniu 14 X 1974 r.

Czarno-biały widok dawnego budynku szkoły. Przed wejściem pięciu mężczyzn w garniturach i mundurach.

Z archiwum GIH
Budynek Magistratu z 1927 r. pełnił rolę siedziby władz miejskicj do września 1939.
Po zakończeniu II wojny światowej siedziba władz miejskich.

Naukę rozpoczęło 78 uczniów  w następujących klasach instrumentalnych: fortepian, akordeon, skrzypce, klarnet, saksofon, trąbka. Zajęcia odbywały się  w zaadaptowanych pomieszczeniach budynku przy ulicy Wojska Polskiego 14 oraz w świetlicy Ochotniczej Straży Pożarnej przy ulicy Ełckiej. W 1975 r. władze miasta  oddały dla potrzeb szkoły cały budynek byłego Urzędu Miejskiego przy ul. Świerczewskiego 5. Remont trwał ponad rok. Sprawy organizacji szkoły powierzono mgr Antoniemu Czajkowskiemu. Z inicjatywy dyrektora Antoniego Czajkowskiego w dużym stopniu został zmodernizowany i unowocześniony stary budynek szkoły. Dobudowano II piętro z przeznaczeniem na mieszkania dla nauczycieli

Czarno-biały widok unowocześnionego budynku szkoły

Od 1991 roku szkołą kieruje Dyrektor Zofia Mikołajewska.

Bardzo rozległa  i różnorodna stała się działalność artystyczna szkoły. Uczniowie biorą udział we wszelkiego rodzaju uroczystościach kulturalnych, państwowych i środowiskowych.

Koncertowali w Finlandii i we Włoszech. W procesie kształcenia dużą wagę przywiązywano do muzykowania zespołowego. Prężnie działały wszelkiego rodzaju zespoły: smyczkowy, akordeonowy, instrumentów dętych blaszanych oraz  chór i zespoły wokalne.

Z inicjatywy pani dyrektor w 2005 r. szkole nadano imię Jana Sebastiana Bacha.

Marmurowa tablica przedstawiająca wizerunek kompozytora Jana Sebastiana Bacha z data nadania imienia szkole oraz tekstem "Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie"

Od września 2006 roku do chwili obecnej Dyrektorem Szkoły została Agata Świderska wyłoniona w drodze konkursu ogłoszonego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Od początku kadencji dyrektor Agata Świderska postawiła na rozwój i poprawę warunków działalności szkoły.

Dzięki jej staraniom  04 października 2013 r. nastąpiło uroczyste oddanie do użytku Sali koncertowej wybudowanej ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Natomiast z Programu Operacyjnego Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego  zakupiono 150 krzeseł.

Zdjęcie przedstawia wnętrze sali koncertowej, na którym widać krzesła dla publiczności w kolorze niebieskim ze złotym obramowaniem oraz scenę, na której stoi fortepian. W oknach wiszą zasłony nawiązujące kolorystycznie do krzeseł a na ścianach panele tłumiące z akcentami muzycznymi. Zdjęcie przedstawia salę koncertową z zewnątrz. Budynek z jasną elewacją z licznymi oknami i wejściami

Pani dyrektor Agata Świderska poczyniła dalsze  starania w celu polepszenia komfortu pracy nauczycieli i uczniów. 

W latach  2018-2019  roku została przeprowadzona gruntowna termomodernizacja budynku szkoły w  ramach  programu pn. „Kompleksowa modernizacja energetyczna wybranych państwowych placówek szkolnictwa artystycznego w Polsce”, który był finansowany ze środków Unii Europejskiej(Funduszu Spójności) w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014 – 2020 oraz środków MKiDN – budżetu państwa. 

Dzięki termomodernizacji, szkoła została wyposażona w nowe, ekologiczne systemy ogrzewania, grawitację wentylacyjną, nowoczesne oświetlenie. Sale lekcyjne zostały wyposażone w nowe meble.

Zdjęcie budynku z zewnątrz po termomodernizacji, widok od frontu, budynek z białą elewacją. Widok holu tuż po wejściu do budynku szkoły. Na zdjęciu widoczne schody wiodące na pierwsze piętro, w oddali mała kanapa i stolik-miejsce dla obsługi szkoły.

W 2021 roku została zainstalowana instalacja fotowoltaiczna.

W tym samym roku Centrum Edukacji Artystycznej udostępniło środki na zakup fortepianu koncertowego marki Shigeru Kawai, ławę hydrauliczną i pulpity symfoniczne.

 

Przez ostatnie 10 lat stale poszerzono instrumentarium szkoły, sale lekcyjne zostały wyposażone w komputery, tablice multimedialne, wprowadzono dziennik elektroniczny, a szkoła jest skutecznie promowana w mediach społecznościowych i środowisku lokalnym.

 

Szkoła prowadzona jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, a bezpośredni nadzór pedagogiczny sprawuje Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie. Do szkoły każdego roku uczęszcza około 150 uczniów kształcąc się w klasach: fortepianu, akordeonu, gitary, skrzypiec, wiolonczeli, fletu, klarnetu, saksofonu i trąbki. Szkoła nie daje uprawnień zawodowych - przygotowuje swoich uczniów do kontynuowania nauki w szkole muzycznej II stopnia.

 

Nasi podopieczni zdobywają liczne nagrody i wyróżnienia na konkursach indywidualnych oraz zespołowych o zasięgu ogólnopolskim i międzynarodowym.

 

Poza działalnością koncertową Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie jest  organizatorem Podlaskiego  Konkursu Uczniów Klas Skrzypiec  oraz Konfrontacji Akordeonowych.

Działania Dyrekcji, pedagogów i uczniów wspomagane są przez Radę Rodziców, która jest ciałem wspomagającym działania Dyrektora, fundatorem nagród i upominków dla uczniów, dofinansowuje wyjazdy na koncerty do Filharmonii i Opery Podlaskiej, Teatru Muzycznego w Warszawie, konkursy, wycieczki, zakup pomocy szkolnych, naprawę i zakup instrumentów muzycznych. Bardzo dobra współpraca umożliwia realizację wielu przedsięwzięć poszerzając możliwości szkoły.

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. im. Jana Sebastiana Bacha w Grajewie jest jedyną placówką szkolnictwa artystycznego w powiecie grajewskim.

Przez minione 45 lat trwałe wpisała się w krajobraz kultury miasta. Umożliwiła dzieciom i młodzieży zdobycie podstaw edukacji muzycznej, rozwój ich zdolności i zainteresowań.

{"register":{"columns":[]}}