W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Patron szkoły

TADEUSZ BAIRD  -  PATRON SZKOŁY

 

W dziejach Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Grodzisku Mazowieckim ważnym dniem był 27 czerwca 1982 roku, kiedy to szkole nadano imię wybitnego kompozytora polskiego Tadeusza Bairda. Twórca ten, jedyny syn państwa Edwarda i Marii Bairdów, urodził się bowiem w Grodzisku  w dniu 26 lipca 1928 roku, o godzinie dziewiątej wieczorem. Na chrzcie świętym, który odbył się w październiku, nadano mu imiona Tadeusz Aleksander. W latach trzydziestych rodzice przenieśli się do Warszawy, a chłopiec mając lat sześć zaczął pobierać lekcje gry na fortepianie u Marii Rzepko, z rodziny zasłużonych muzyków.

Wybuchła wojna 1939 roku i lata wczesnej młodości przyszłego kompozytora przypadły na dramatyczny okres niemieckiej okupacji naszego kraju, kiedy nie mogły działać polskie szkoły. Nauczanie przeniosło się w Warszawie do prywatnych mieszkań, na tzw. tajne komplety. Tadeusz Baird kontynuował grę na fortepianie, brał pierwsze lekcje kompozycji   (u profesora Bolesława Woytowicza), a na kursie profesora Kazimierza Sikorskiego kształcił się w zakresie przedmiotów teoretycznych, jak formy muzyczne, harmonia i kontrapunkt. Po krwawym upadku Powstania Warszawskiego (1944) wraz z grupami ludności cywilnej został wywieziony z matką przez Niemców do Westfalii. Był w brytyjskim szpitalu wojskowym, a także w brytyjskiej szkole muzycznej dla cudzoziemców, gdzie sam, na krótko stał się nauczycielem.
Po wojennej tułaczce wrócił do Warszawy. W Państwowej Wyzszej Szkole Muzycznej ukończył studia kompozytorskiej w klasach profesorów Piotra Rytla i Piotra Perkowskiego.