W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Patron szkoły

zdjęcie przedstawia starszego mężczyznę siedzącego tyłem do klawiatury fortepianu, prawe ramię wsparte na instrumencie, mężczyzna zamyślony spogląda w stronę obiektywu

Wojciech Kilar 1932-2013

Jeden z najwybitniejszych współczesnych polskich kompozytorów.

Urodził się w 1932 roku we Lwowie, swoją edukację muzyczną rozpoczął w PSSM w Rzeszowie, ucząc się gry na fortepianie.

Był uczniem Państwowego Liceum Muzycznego w Krakowie, szkołę średnią ukończył w 1950 r. w Katowicach. Studia odbył w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Katowicach w klasie fortepianu i kompozycji Bolesława Woytowicza. Kształcił się również w Paryżu, pod kierunkiem Nadii Boulanger, a także uczestniczył w Międzynarodowych Kursach Wakacyjnych Nowej Muzyki w Darmstadt.

Początek jego kariery kompozytorskiej wiąże się z nurtem awangardowym w muzyce polskiej. Z tego okresu pochodzą sonorystyczne utwory takie jak Riff 62, Générique czy Diphtongos. Następnie Kilara zafascynowała muzyka minimalistyczna, której wyraźne wpływy odkrywa się w jego stylu kompozytorskim.

Począwszy od utworu Krzesany wkroczył w nową fazę twórczości, którą cechowała obecność folkloryzmu i tematyki religijnej. Wśród najbardziej popularnych utworów wymienić można utwory takie jak Orawa, Angelus (którego fragmenty można usłyszec w filmie Miasto Aniołów Brada Silberlinga), Victoria, Bogurodzica czy Missa pro pace (A.D. 2000).

Kompozytor wielokrotnie odwiedzał naszą szkołę, spotykał się z uczniami, słuchał koncertów, udzielał wywiadów, dawał autografy. Zmarł w 2013 roku, ale nadal pozostaje w naszych sercach jako wielki przyjaciel Szkoły Muzycznej w Wodzisławiu.

Od 2006 roku jest Honorowym Obywatelem Miasta Wodzisławia Śląskiego.

Strona kompozytora: wojciechkilar.pl

{"register":{"columns":[]}}