W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wyróżnienie - Zabytek Zadbany A. D. 2022

17.11.2022

Zdjęcie przedstawia fortepian w zabytkowej sali szkoły, na pulpicie instrumentu znajduje się dyplom oraz baner informacyjny do umieszczenia na budynku.

Poniedziałek, 14 listopada, to kolejna ważna data w historii naszej Szkoły. Tego dnia dyrektor Hubert Dziedzic odebrał ważną nagrodę. Rozstrzygnięty został Konkurs Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Generalnego Konserwatora Zabytków „Zabytek Zadbany” A. D. 2022. Podczas uroczystej Gali w Centrum Konferencyjnym Foksal w Warszawie poznaliśmy laureatów i wyróżnionych. W kategorii: adaptacja obiektów zabytkowych, siedziba Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w Żaganiu otrzymała WYRÓŻNIENIE za „adaptację szpitala w Żaganiu do nowych funkcji siedziby szkoły przeprowadzoną z poszanowaniem historycznego materiału, z dbałością o zachowanie i uczytelnienie substancji zabytkowej, detalu i wystroju historycznego”. W tegorocznej edycji prestiżowego Konkursu, Jury oceniało blisko 100 realizacji. Gratulując wyróżnionym i laureatom, chcielibyśmy podziękować tym, dzięki którym Szpital Św. Doroty odzyskał blask i stał się nową bazą żagańskiej szkoły muzycznej. Zadanie inwestycyjne pn. „Termomodernizacja wraz z przebudową, rozbudową i adaptacją poszpitalnego zespołu budynków na potrzeby PSM I i II stopnia w Żaganiu” dotyczyło 3 budynków znajdujących się na terenie przy ul. Żelaznej 1 w Żaganiu. Inwestorem był Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wraz z Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie kierowanym przez dr. Zdzisława Bujanowskiego. Bezpośredni nadzór nad realizacją projektu sprawowali pracownicy Centrum Edukacji Artystycznej. Prace adaptacyjno – modernizacyjne zrealizowano w oparciu o dokumentację projektową opracowaną przez Biuro Projektowe PANTA RHEI oraz arch. Michała Lewińskiego z Poznania. Prace budowlane wykonało Konsorcjum firm: Lider: „ORLIKON” Spółka z o.o.61-860 Poznań, ul. Za Groblą 1 Partner: LAPIS Spółka z o.o. Spółka komandytowa, 65-043 Zielona Góra ul. Chrobrego 17/6. Nadzór inwestorski nad realizacją prac sprawowali mgr inż. Ewa Milewska-Mrożek oraz mgr Tomasz Filar – nadzór konserwatorski. Nad realizacją całości zadania czuwała dr Barbara Bielinis-Kopeć – Lubuski Wojewódzki Konserwator Zabytków. Wszystkim serdecznie dziękujemy.

Nie sposób jednak wymienić wszystkich, którzy z zaangażowaniem włączyli się w realizację tego trudnego zadania. Dziękujemy także urzędnikom oraz życzliwym mieszkańcom Żagania. Praca i przychylność tak wielu osób przyczyniły się nie tylko do tego, że cenny historyczny obiekt odzyskał swoją dawną urodę, ale że stał się on miejscem rozwoju młodych talentów, kolejną żagańską perłą tętniącą życiem, dowodem na to, że także małe miasto może być niezwykle ważnym miejscem na kulturalnej mapie Polski. 

 

 

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}