W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepionki chronią pokolenia! Trwa Europejski Tydzień Szczepień

Od 21 do 27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień, któremu patronuje Światowa Organizacja Zdrowia. Celem tego wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślenie ich znaczenia w ochronie zdrowia na każdym etapie życia.

Europejski Tydzień Szczepień

Szczepienia ochronne, obok antybiotyków, uważane są za jedno z największych osiągnięć współczesnej medycyny. Dzięki nim opanowano wiele groźnych chorób zakaźnych, które wcześniej, z powodu wysokiej śmiertelności, stanowiły poważne zagrożenie dla ludzkości. Szczepienia są najbezpieczniejszym i najskuteczniejszym sposobem ochrony przed wieloma groźnymi chorobami zakaźnymi. Ponadto są znacznie tańsze niż leczenie powikłań po przebytych chorobach, a szczepienia obowiązkowe są udostępniane bezpłatnie.

Szczepionki, podobnie jak zdrowe odżywianie, regularna aktywność fizyczna i badania kontrolne, są kluczowymi elementami dbania o dobre zdrowie. Dlatego o szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, dostosowując profilaktykę do swojego zawodu i stylu życia.

Szczepienia zapobiegają również chorobom sezonowym. Przed okresem wzmożonych infekcji wirusowych warto zaszczepić się, na przykład, przeciw grypie sezonowej. Im większa liczba zaszczepionych osób w danej populacji, tym mniejsza liczba zachorowań.

Magdalena Mil, rzeczniczka prasowa W-M OW NFZ, wyjaśnia, że na Warmii i Mazurach w pierwszym kwartale bieżącego roku przeciw grypie zaszczepiło się 121 osób, podczas gdy odnotowano 8 706 zachorowań na grypę. W analogicznym okresie ubiegłego roku zaszczepiło się znacznie mniej osób – tylko 61 – a liczba zachorowań była znacząco wyższa – 10 501.

Szczepienie przeciw HPV może uchronić Twoje dziecko przed rakiem. Nowoczesna medycyna i rozwinięta wiedza na temat szczepień pokazują, że są one równie ważne jak dieta, sen, aktywność fizyczna i unikanie stresu. W ostatnich latach pojawiły się nowe możliwości ochrony, takie jak szczepienia przeciw krztuścowi, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi czy wirusowi brodawczaka ludzkiego HPV.

Szczepienia przeciw HPV są działaniami profilaktycznymi mającymi na celu ochronę przed chorobami wywołanymi przez wirusa brodawczaka ludzkiego, które mogą prowadzić do rozwoju stanów przednowotworowych i nowotworów, takich jak rak szyjki macicy, rak pochwy, rak odbytu, rak prącia czy brodawki narządów płciowych.

Zainteresowanie szczepieniami nastolatków w regionie stale rośnie. Do tej pory zaszczepiono 11 244 osoby, z czego 6 757 to dziewczęta, a 4 487 to chłopcy – informuje Magdalena Mil.

Jeśli masz wątpliwości, możesz porozmawiać z ekspertem. 

W czasie trwania Europejskiego Tygodnia Szczepień więcej informacji na temat szczepień obowiązkowych i zalecanych można będzie uzyskać bezpośrednio lub telefonicznie w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Ełku przy   ul. Toruńskiej 6A/1 tel. (087) 668112847 w godzinach od 8.00 – 10.00 oraz w punktach szczepień Poradni POZ. 

Opracowano na podstawie informacji prasowej NFZ/Renata Szymaszko

{"register":{"columns":[]}}