W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czy wiesz, że…….

Na szarym tle napis "INFORMACJA. POWIATOWA STACJA SANITARNO-EPIDEMIOLOGICZNA W GOSTYNIU"

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gostyniu informuje, że Krajowe Centrum ds. AIDS w dniach 16-30 czerwca 2021 r. przeprowadzi kolejną edycję działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem „Czy wiesz, że...”, będących kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020r.

Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w Polsce oraz informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/ AIDS. Badania wykazały, że nastąpił spadek poziomu wiedzy oraz powielane są różne mity i przesądy na temat HIV i AIDS. Grupą docelową kampanii jest ogół społeczeństwa, ze szczególnym uwzględnieniem osób z grup wiekowych18 -34 lata oraz 35 –49 lat. Kampania ma na celu:

1) Podniesienie poziomu wiedzy, odczarowanie mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych STIs:

  • NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie.
  • NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie.
  • NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie, ani nawet przez połknięcie komara.
  • HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych.
  • Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV.

2) Zwiększenie wśród grupy docelowej świadomości, że istnieje możliwość szybkiej diagnostyki: Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV i innych STIs.

•   Test na HIV –bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania –można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/

3) Rozpropagowanie informacji o miejscach, gdzie można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs:

•  strona Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/

•  Poradnia Internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl

•  bezpłatny Telefonie Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448.

Zdjęcia (5)