W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień AIDS

01.12.2023

Światowy Dzień AIDS

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce przypomina, że 1 grudnia obchodzimy

Światowy Dzień AIDS. Jest to szczególny dzień, w którym myślimy o bliskich, przyjaciołach zmagających się z tym problemem, a także wspominamy te osoby, które przegrały walkę z AIDS. Symbolem obchodów Światowego Dnia AIDS jest Czerwona Kokardka, jako znak solidarności z osobami żyjącymi z HIV i AIDS, a w strefie publicznej przypomina i uświadamia, że osoby te, są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, z możliwością życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając jednocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

 

Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Pozwólmy społecznościom być liderami (ang. Let Communities Lead).

Społeczności osób zagrożonych HIV i żyjących z HIV stanowią o postępie w eliminacji tego zakażenia, są otwarte na innowacje, monitorują wdrażanie polityk i usług. Dlatego trzeba je wspierać w roli liderów.

 

HIV od lat dotyka miliony osób na całym świecie. W 2022 roku:

  • 39 000 000 osób żyło z HIV,
  • 630 000 osób zmarło z przyczyn związanych z HIV,
  • wykryto 1 300 000 nowych zakażeń HIV,
  • 29 800 000 osób żyjących z HIV otrzymywało terapię antyretrowirusową (dane KC ds. AIDS).

W Polsce, według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego, od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2022 r. zakażenie HIV stwierdzono u 30 092 osób. Ogółem odnotowano 4 013 zachorowań na AIDS. 1 471 chorych zmarło.

                Krajowe Centrum ds. AIDS realizuje na portalu Facebook kampanię informacyjną pod hasłem NIEWAŻNE. Kampania ma na celu podkreślenie, że m.in. pora roku, miejsce zamieszkania czy nasz styl życia nie wpływają na fakt, że możemy zrobić test w kierunku HIV anonimowo, bezpłatnie i bez skierowania w dostępnych punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD).

Ponadto KC ds. AIDS prowadzi również kampanię profilaktyczną pod hasłem „Jedyny test, którego prawdopodobnie nie zleciłeś”: https://jedynytakitest-lekarze.aids.gov.pl/  Kampania została skierowana do środowiska medycznego, zwłaszcza do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej, a także do lekarzy ginekologów, pediatrów/neonatologów, lekarzy chorób wewnętrznych i zakaźnych oraz studentów medycyny, a poprzez te grupy zawodowe – do ogółu społeczeństwa.

Skierowanie pacjenta na wykonanie testu w kierunku HIV powinno być standardowo inicjowane przez lekarzy w przypadku każdej choroby przebiegającej nietypowo, niepoddającej się leczeniu lub nawracającej, a także w wielu sytuacjach klinicznych wynikających ze specyfiki danej specjalizacji.

Głównym celem działań jest poprawa wczesnej diagnostyki zakażeń HIV, dzięki czemu osoby, u których zostanie zdiagnozowane zakażenie, będą mogły jak najszybciej rozpocząć terapię antyretrowirusową, co ograniczy liczbę nowych zakażeń.

 

Zachęcamy do odwiedzenia stron internetowych:

{"register":{"columns":[]}}