W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Promienie słoneczne są niebezpieczne!

09.06.2021

promieniowanie_uv

         Przebywając podczas upałów na świeżym powietrzu  należy chronić się przed słońcem, szczególnie w godzinach między 11.00 a 16.00, ponieważ jest to okres największego narażenia na szkodliwe działanie promieni UV.

  • Zaleca się przy tym stosowanie kosmetyków zawierających wysokie filtry UV.
  • Należy również pamiętać, że nawet przebywając w morzu, jeziorze czy basenie jesteśmy narażeni na szkodliwe działanie słońca – promienie ultrafioletowe przenikają bowiem przez wodę.
  • Przebywając nad wodą, na śniegu i piasku pamiętajmy, że odbijają one szkodliwe promienie słońca, zwiększając tym samym  Twoje ryzyko zachorowania na raka skóry.
  • Zaleca się przebywanie w cieniu, noszenie okularów przeciwsłonecznych z filtrem oraz odpowiedniego, chroniącego przed słońcem ubrania.
  • Koniecznie należy pamiętać o nakryciu głowy, najlepiej kapelusz, czapka z daszkiem,

a także podczas uprawiania sportu na świeżym powietrzu.

  • Nie można dopuszczać do poparzenia słonecznego – już pięć poparzeń słonecznych podwaja ryzyko rozwoju raka skóry.
  • Zdecydowanie odradza się korzystanie z solariów, gdyż urządzenia w nich stosowane emitują promieniowanie zbliżone do tego, które uważa się za odpowiedzialne za zwiększone ryzyko zachorowania na raka skóry. Od 2018 roku w Polsce wprowadzony jest całkowity zakaz używania solarium przez dzieci i młodzież do 18 roku życia. Takie rozwiązania obowiązują także w innych krajach Europy, a także w wielu krajach na całym świecie.
  • Raz w miesiącu należy obejrzeć swoją skórę – sprawdzić, czy znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe. W przypadku podejrzenia zmian, konieczna jest wizyta u dermatologa lub chirurga-onkologa.