W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

16 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

Ideą obchodzonego w Polsce i na świecie „Światowego Dnia Rzucania Palenia Tytoniu” jest zwrócenie uwagi całego społeczeństwa globalnie i lokalnie na społeczne i ekonomiczne skutki palenia tytoniu, a przede wszystkim na skutki zdrowotne spowodowane paleniem papierosów, a w ostatnich latach również e-papierosów, jak również zachęcanie osób palących do zaprzestania palenia oraz zwrócenie uwagi na fakt, że osoby niepalące (w tym dzieci)mają prawo do przebywania w przestrzeni publicznej wolnej od dymu tytoniowego, bez narażania  na  tzw. „bierne” palenie.

Palenie papierosów /e-papierosów/ to również zagrożenia dla środowiska!

Palenie tytoniu jest najczęstszym nałogiem Polaków. Do palenia przyznaje się
aż 21% dorosłych, z czego 5% deklaruje, że po papierosy sięga jedynie okazjonalnie. Stopniowo zmniejsza się liczba palaczy, nadal jednak pali 8mln. Polek i Polaków.

Zapamiętaj, że:

 - palenie tytoniu powoduje różne choroby przewlekłe, w tym choroby serca, ślepotę, miażdżycę, choroby płuc i zaburzenia płodności. Tytoń wypalany w dowolnej formie jest przyczyną 90% wszystkich nowotworów płuc oraz istotnym czynnikiem ryzyka udarów i śmiertelnych ataków serca. Zabija średnio jednego na dwóch palaczy,

- dym tytoniowy wdychany przez osoby niepalące tzw. „bierne palenie” jest tak samo groźny dla zdrowia, jak w przypadku osób palących,

- narażenie na dym tytoniowy tzw. „bierne palenie” jest szczególnie niebezpieczne dla kobiet
w ciąży i dzieci, których rodzice/opiekunowie palą papierosy. Wymuszone wdychanie dymu tytoniowego może prowadzić do wystąpienia u dzieci: infekcji dróg oddechowych, astmy, zapalenia ucha środkowego, nowotworów, a także nagłej śmierci łóżeczkowej u niemowląt.

- palenie papierosów przez rodziców, a później rówieśników, znacznie zwiększa prawdopodobieństwo używania wyrobów tytoniowych po osiągnięciu wieku dorosłego.

Rzuć palenie:

- aby delektować się jedzeniem,

- aby oddychać pełną piersią,

- aby być bliżej,

- aby zostać rodzicem,

- dla zdrowej i pięknej skóry,

- dla swoich finansów,

- dla zdrowych zębów,

- dla lepszej kondycji,

Zadbaj o swoje zdrowie i zdecyduj się na rzucenie palenia już dziś!

{"register":{"columns":[]}}