W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

17 listopada - Światowy Dzień Rzucania Palenia

17.11.2022

papieros

Co roku w trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W 2022 roku jest to dzień 17 listopada. Pomysł akcji narodził się w 1974 roku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to amerykański dziennikarz Lynn Smith zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Wkrótce inicjatywa ta przyjęła się także w innych krajach, a w Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Palenie tytoniu niesie za sobą poważne skutki zdrowotne. Osoby palące narażone są głównie na choroby układu oddechowego (rozedmę płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, raka płuc, raka języka, raka wargi, raka jamy ustnej, raka krtani, raka tchawicy, przewlekłą obturacyjną chorobę płuc, astmę oskrzelową, gruźlicę), choroby układu krążenia (chorobę niedokrwienną serca, zawał mięśnia sercowego, miażdżycę zarostową kończyn dolnych, nadciśnienie tętnicze, tętniaka aorty) oraz raka nerki, raka pęcherza moczowego, raka przełyku. Nałóg ten przyczynia się także do zaostrzania przebiegu wielu schorzeń.

Papierosy elektroniczne/e-papierosy w zestawieniu z tradycyjnymi papierosami przedstawiane są jako „mniejsze zło”, niestety, one również są szkodliwe dla naszego zdrowia. Większość e-papierosów zawiera nikotynę, która silnie uzależnia. Liquid to płyn używany w e-papierosach, zmieniający się w parę. Liquidy występują w przeróżnych smakach, gęstościach i mocach nikotyny. Wprowadzają do organizmu osoby palącej substancje toksyczne i rakotwórcze, które powstają podczas podgrzewania. Wraz z aerozolem do płuc dostaje się wiele toksycznych substancji, takich jak formaldehydy czy akroleiny (substancje silnie drażniące błony śluzowe, zwiększające ryzyko rozwoju chorób nowotworowych).

Chcesz rzucić palenie? TRENUJ SILNĄ WOLĘ:

1. Określ swój cel. Jeśli będziesz wiedział, dlaczego chcesz rzucić palenie – łatwiej uda Ci się wytrwać w postanowieniu!

2. Zadbaj o odpowiednią ilość snu i zdrowe odżywianie.

3. Skoncentruj się na wyznaczonym celu – nie wyznaczaj sobie kolejnych wyzwań i unikaj pokus.

Światowy Dzień Rzucania Palenia to dobry moment by podjąć ważną decyzję - rzuć palenie już dziś!

{"register":{"columns":[]}}