W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

4 marca - Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV

04.03.2023

hpv

4 marca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV. HPV to wirus brodawczaka ludzkiego, który powoduje jedną z najczęstszych infekcji wirusowych, przenoszonych głównie drogą płciową. Szacuje się, że liczba kobiet i mężczyzn, którzy są nosicielami HPV, na całym świecie wynosi 660 mln. HPV to także czynnik, który co roku powoduje około 595 tys. przypadków raka szyjki macicy, sromu, pochwy i odbytu.

Występuje aż 150 typów wirusa brodawczaka ludzkiego. Wśród nich znajdują się rodzaje wysokoonkogenne, zwiększające ryzyko zachorowania na niektóre nowotwory, jak rak szyjki macicy, odbytu czy sromu pochwy oraz typy niskoonkogenne, których następstwem są najczęściej brodawki płciowe, zlokalizowane w okolicach miejsc intymnych kobiet i mężczyzn. Zakażenie wirusem brodawczaka ludzkiego może przebiegać bezobjawowo, nie powodując widocznych zmian w postaci brodawek u jego nosiciela, tzw. kłykcin kończystych w okolicach miejsc intymnych. Nie oznacza to jednak, że osoba zakażona, która jest bezobjawowa, nie transmituje wirusa na innych. U większości osób organizm sam zwalczy wirusa, ale zanim to zrobi – przez ten czas nosiciel może nieświadomie zakażać swoich partnerów lub partnerki.
Za rozwój raka szyjki macicy – jednego z najczęściej występujących rodzajów nowotworów u kobiet, odpowiada wirus typu 16 i 18. Wysokoonkogenne odmiany HPV wymagają szczególnej czujności onkologicznej i odpowiedniej profilaktyki, obejmującej regularne wizyty u ginekologa i wykonywanie badania cytologicznego. Niestety, obecnie nie ma leków, które skutecznie eliminowałyby zakażenie wirusem HPV. Leczenie polega na zwalczaniu jego następstw, takich jak: brodawki płciowe, brodawczaki krtani czy nowotwory. Dlatego w przypadku HPV najważniejsza jest profilaktyka zakażeń, tj.: higieniczny styl życia, bezpieczne kontakty seksualne – stosowanie zabezpieczenia w postaci prezerwatywy, ograniczona liczba partnerów seksualnych. Istotnym elementem zapobiegania zakażeniu są również szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. Mitem jest, że przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego powinny się szczepić wyłącznie kobiety. Zakażenie dotyczy także mężczyzn, którzy również mogą być jego nosicielami. W przypadku mężczyzn wirus HPV może prowadzić do zachorowania na raka odbytu, prącia, głowy i szyi, dlatego szczepienie powinno obejmować także chłopców i młodych mężczyzn.
Pamiętajmy, że szczepienie mężczyzn to także profilaktyka raka szyjki macicy u kobiet, ponieważ zaszczepiony partner zmniejsza ryzyko przeniesienia na partnerkę seksualną onkogennego wirusa.

Najlepszą porą na szczepienie przeciw HPV jest okres przed rozpoczęciem współżycia. Zarówno chłopcy jak i dziewczęta powinni zostać zaszczepieni w wieku 11 lub 12 lat. Zaszczepić można się niezależnie od wieku. Szczepionka nie wyleczy obecnego już wirusa, jednak uniemożliwi zakażenie innym typem wirusa.
 

{"register":{"columns":[]}}