W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Październik miesiącem profilaktyki raka piersi

21.10.2022

październik

Październik to miesiąc profilaktyki raka piersi, który wywodzi się z tkanki nabłonkowej gruczołu piersiowego. Jest to groźna choroba nowotworowa, ponieważ zazwyczaj przez długi czas nie daje żadnych objawów, a w momencie jej wykrycia bardzo często wystąpiły już przerzuty komórek nowotworowych do innych narządów, np.: do płuc, wątroby, mózgu lub kości. Dlatego też, najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie jest odpowiednio wczesne postawienie diagnozy, które możliwe jest dzięki odpowiedniej profilaktyce i regularnym badaniom, w tym samokontroli prowadzonej przez kobietę.

Co powinno Cię zaniepokoić?

 Zmiana koloru skóry piersi.

 Ból piersi lub w okolicy piersi – np. w dole pachowym.

Zmiana kształtu brodawki sutkowej, tzw. inwersja, czyli zaciągnięcie brodawki do środka piersi.

Guzki lub zgrubienia wyczuwalne w piersi lub pod pachą.

Wyciek z brodawki sutkowej, który może zawierać w sobie krew.

Pomarszczenie, łuszczenie się lub zaczerwienienie skóry piersi.

Metody diagnostyki raka piersi:

Mammografia jest badaniem bezpiecznym, które za pomocą promieni rentgenowskich pozwala wykryć raka piersi w jego wczesnym stadium rozwoju. To badanie trwa zaledwie kilka minut. Kobiety powyżej 35-40 roku życia powinny wykonywać badanie mammograficzne co 2 lata,  a powyżej 50 roku życia co rok. W ramach profilaktyki raka piersi Narodowy Fundusz Zdrowia zaprasza wszystkie kobiety między 50 a 69 rokiem życia na bezpłatne badania mammograficzne.

Ultrasonografia (USG) pełni istotną rolę w rozpoznaniu raka gruczołu piersiowego młodych kobiet (do 35 lat). Metoda ta jest niezbędna dla prawidłowego wykonania biopsji                                           i potwierdzenia ewentualnych zmian stwierdzonych badaniem palpacyjnym.

Samobadanie piersi jest bardzo ważnym elementem w procesie wczesnego wykrywania raka piersi. Każda kobieta powinna wykonywać je regularnie, co miesiąc.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}